EN

Gösterim Tarihleri: 30.03.2023 Perşembe 20.00 / 04.05.2023 Perşembe 20.00

Yönetmen: Oscar Apfel
Senaryo: Clara Beranger, Forrest Halsey
Oyuncular: Evelyn Greely, Charles Walcott, James A. Furey, Jack Drumier, Hugh Thompson, Ethel Grey Terry, Edward Arnold, Florence Short, Henry Hallam

ABD / 1919 / Sessiz / 82 dk./ Siyah Beyaz / İngilizce Arayazılı / Türkçe Altyazılı / Canlı Müzikli
 

Adını Sappho’nun bir şiirinden alan özgür ruhlu Damophilia veya kısaca Phil, ilerici bir Yunan Edebiyatı profesörünün kızıdır. Entelektüel birikimi, erkek gibi giyinip çiftlik işleriyle uğraşması, tarihî kostümler ve yalın ayakla antik Yunan dansı yapmaktan keyif alması gibi özellikleri baba-kızın muhafazakâr komşularını dehşete düşürmektedir. Genç kadın, babasının bir gün aniden rahatsızlanıp vefat etmesiyle yıkılır. Dahası, fırsatçı bir bankacı onunla evlenmekte ısrar etmektedir, hatta hiç vakit kaybetmeden onu himayesine almıştır bile. Kimsenin himayesi altına girmeyi düşünmeyen Phil bunun üzerine erkek kılığına girerek evden kaçar ve yolda tesadüfen Yunan Edebiyatı profesörü John Alden’la tanışır. Sonrasında “ikiz kız kardeşi” Phil kılığına girerek Alden’ın profesör olduğu üniversiteye başvurur ve onun asistanı olarak çalışmaya başlar. Nişanı yeni bozulmuş genç profesör kadınlara karşı güvensiz ve öfkeli olsa da Phil bu durumu değiştirmeye kararlıdır.

Kısaca Phil, modern seyirciyi bile kendine hayran bırakan başkarakteri ve ince bir mizahla örülmüş zekice diyalogları ile sessiz dönemin öne çıkan romantik komedilerinden biri.


Restorasyonu Library of Congress’e ait filmin bize ulaşmasına katkılarından dolayı Cinema’s First Nasty Women projesini gerçekleştirenlere, hak sahibi Kino Lorber’e ve George Schmalz’a teşekkür ederiz.


Kısaca Phil'e davulda Berkan Tilavel, ney, elektrik gitar ve çağlamada Volkan İncüvez ve bas gitarda Okan eşlik edecekler.

 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.