EN

Gösterim Tarihi: 07.08.2022 Pazar 21.00

Yönetmen:  Stanley Donen, Gene Kelly
Senaryo:  Betty Comden, Adolph Green
Oyuncular: Gene Kelly, Donald O’Connor, Debbie Reynolds, Jean Hagen, Cyd Charisse, Rita Moreno

ABD / 1952 / İngilizce / 103 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

1927, Hollywood. Beyazperdenin sevilen çiftlerinden Lina Lamont ile Don Lockwood filmlerine seyirci çekmek ve hayranlarını kaybetmemek uğruna, film dışında da çift gibi davranmakta fakat aslında birbirlerinden zerrece hazzetmemektedirler. Bu arada, bağlı oldukları film şirketinin sahibi, yeni başlayan sesli film furyasının gelip geçici bir moda olduğunu düşünse de çok geçmeden ses teknolojisine geçmek zorunda kalır. Don ve Lina’nın ilk defa kendi sesleriyle oynayacakları filmin müzik yönetmeni ise Don’un en yakın arkadaşı Cosmo olur. Bu sırada yürekli ve yetenekli dansçı Kathy Selden’la birlikte olmaya başlayan Don, yıldızlığını sesli filmlerde de sürdürmek için uğraşırken, genç sevgilisi Kathy de bu sektörde varoluş mücadelesi vermektedir. Don’un kalbini fethetmiş olmasının yanı sıra Lina’nın aksine sesinin güzel oluşu da Kathy’yi Lina için büyük bir tehdit kılar.

Filmdeki karakterlerin çoğu, anlatılan dönemde sektörün önde gelen isimlerinden esinlenilmiş, filmdeki şarkıların da pek çoğu sessiz filmlerin yerini sesli filmlere bıraktığı o dönemden seçilerek yapımcılar tarafından MGM’in tozlu raflarından indirilmiştir.

Film çekildiği dönemde bugünkü kadar rağbet görmez. Eleştirmenler filmin, başrolünde yine Gene Kelly’nin yer aldığı Paris’te bir Amerikalı’nın (An American Paris, 1951) gölgesinde kaldığına kanaat getirir. Öte yandan 1958’de yeniden vizyona girdiğinde film eleştirmeni Pauline Kael filmin “çekilmiş en iyi müzikal” olduğunu ilan edecektir.

Filmin berbat sesli, tek boyutlu kötü karakteri Lina’yı oynayan Jean Hagen’ın komedi performansının hak ettiği itibarı görmediğini not düşmek gerek. Gerçekte güzel bir sesi olan Hagen, Kathy’nin Lina’yı seslendirdiği sahnelerde aslında kendini seslendirmektedir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.