EN
Yeşil Yalana Aldanma Geçmiş Programlar
Kapat

Bozcaada Uluslararası Ekoloji Belgesel Festivali (BİFED) danışmanlığında hazırladığımız, Kasım ayı boyunca izlenebilecek olan ilk belgesel programımıza, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansından (COP26) hareketle zamanımızın en ilgiye muhtaç konularından biri olduğunu düşündüğümüz çevre sorunlarını ve bu alandaki güncel tartışmaları ele alan filmlerle başlıyoruz.

Küresel ısınmaya yönelik hükümetler arası ilk çevre sözleşmesi olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (UNFCCC) yürürlüğe girdiği 21 Mart 1994'ten bu yana her yıl yapılan ve sonuncusu 31.10.2021-12.11.2021 tarihleri arasında Glasgow’da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) çok fazla umut barındırmıyordu maalesef. İklim değişikliğini ve ülkelerin bununla nasıl mücadele edeceğini tartışmak üzere 197 ülkeyi bir araya getiren bir platform yaratan zirve yıllardır küresel ısınmanın önüne geçebilmek anlamında pek fazla yol kat edebilmiş değil. Oysa gelir dağılımındaki adaletsizlik, CO2 miktarındaki artış, ormanlardaki, özellikle de Sibirya ve Amazonlar gibi dünyanın ciğeri sayabileceğimiz ormanlardaki hasar korkutucu boyutlarda. Bunun temel sebebi ise gelişmiş ülkeler diye adlandırılan ülkelerin gelişmekte olan diye adlandırmaktan hoşlandıkları ülkeler üzerine kurdukları sömürge düzeni. Bu sömürü yalnızca maden, ağaç gibi doğal kaynakların yağmalanmasından ibaret değil, söz konusu ülkelerin yöneticilerinin seçimlerine karışmaktan, kamuoyunun görüşlerini yeni mecralarla belirlemeye kadar uzanıyor. En kötüsü de belgesel sinema gibi inandırıcı formatlarla yapılan manipülasyon. Söz konusu sömürünün sebep olduğu acının hayli falsolu bir resmini çeken kimi yapımlar bu sorunlu resimle bir başka sömürünün öznesi ve sebebi oluyorlar.

Daha önce BİFED programlarında yer alan filmlerden seçtiğimiz Kasım ayı belgesel programımız son zamanlarda iyice çoğalan ‘Yeşil Badana’ (Green Washing) kampanyalarında kendini gösteren bu manipülatif yaklaşımın ve bilgi kirliliğinin panzehiri niteliğinde filmlerden oluşuyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.