EN

Merhaba!

Jak Şalom’un öncülüğünde Kadıköy Belediyesi tarafından kurulan Sinematek/Sinema Evi pandemi koşullarının da dayattığı uzun bir bekleme sürecinin ardından nihayet yeni binasında ve yeni salonunda seyircisi ile buluşuyor. Sinematek/Sinema Evi ekibi olarak 12 Kasım’dan itibaren iki ya da üç aylık programlarla İstanbul seyircisine sinema tarihinin kilometre taşlarından örülü seçkiler ve onlara eşlik eden panel, konferans, sergi gibi etkinlikler sunmayı amaçlıyoruz. Önümüzdeki aylarda hazırlayacağımız seçkilerde sinema tarihine yön veren ve modern sinema dilinin oluşmasına büyük katkılar yapmış akımlar ve ekollere yer vermeyi planlıyor; bunun yanı sıra yapacağımız toplu gösterimlerle Türkiye ve Dünya Sineması’nın büyük ustalarının filmlerine yakından bakmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda hazırladığımız ilk programın odağında Goethe Institut Istanbul iş birliğiyle sunduğumuz 1920’li yılların Alman Dışavurumcu sineması ve sinemamızın öncü yaratıcı yönetmenlerinden Metin Erksan bulunuyor.

Alışıldık mekânları bozan ve çarpıtan ürkütücü dekor ve sahne tasarımlarıyla, korkutucu gölgeleri, sahnede ve insan yüzlerinde tedirgin edici karanlıklar bırakan yüksek kontrastlı ışıklandırma tekniği, aşırı ifadeleri yansıtmaya yönelik makyaj tasarımı ve oyunculuklarıyla, karanlık atmosferi, suç, yozlaşma, paranoya ve otorite karşısında bireyin tedirginliğini ve ezilmişliğini yansıtan hikâyeleriyle 20. yüzyıl sinemasına derin izler bırakmış bir akım dışavurumculuk. Bu akım, 1920’ler Sovyet Sineması’nın kurguda getirdiği devrimci anlayış, 1930’lar Fransız Sineması’nın popüler sanatları düzeyli bir estetikle birleştiren yaratıcı ve özgün bir halk sineması üslubuyla savaş öncesinin üç büyük akımından biri kuşkusuz. Dolayısıyla dışavurumculuk seçkimiz ileriki programlarda yer vereceğimiz diğer kurucu akımların ilk ayağı olarak değerlendirilebilir.

İlk retrospektifimizin konuğu ise 2022 yılında ölümünün onuncu yılını idrak edeceğimiz öncü auteur yönetmenlerimizden Metin Erksan. Hem toplumcu gerçekçi sinema geleneğinin başlatıcılarından ve altmışlı yıllarda yaptığı gerçekçi filmlerle Türkiye sinema tarihine damgasını vurmuş bir isim olması hasebiyle hem de son derece şaşırtıcı, döneminde seyirciyi ve eleştirmenleri ikiye bölmüş kışkırtıcı filmleri ve estetik denemeleriyle sinema tarihimizin en özgün isimlerinden biri kuşkusuz Metin Erksan. Erksan’ın filmlerini toplu bir biçimde yeni kuşaklara sunmak ve onun sinemasını tartışmak bizim için son derece heyecan verici.

Seçkimizde ayrıca Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali BİFED ile birlikte hazırladığımız yedi filmlik bir belgesel serisi ve bugün ulusal ve uluslararası festivallerde çeşitli ödüller kazanmış saygın yönetmenlerimizin kısa filmlerine de yer veriyoruz. Kısa filmler seçkimize ilk iki aylık programımızda kadın yönetmenlerimizin kısalarıyla başlıyoruz.

 

  

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.