EN

Yıldızlar Altında Sinema

Kalamış Yaz Festivali kapsamında, Kurukahveci Mehmet Efendi’nin desteğiyle düzenlenen Yıldızlar Altında Sinema 3 Temmuz akşamı Kalamış Atatürk Parkı’nda orkestra eşliğinde görkemli bir Chaplin gösterimiyle başladı.
 
Şef Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası, Charlie Chaplin’in sessiz klasiği Sirk (1928) filmine, bizzat Chaplin’in film için bestelediği müzikle eşlik etti. “Şarlo” neredeyse bir asır sonra seyircisini güldürmeyi başarırken Orçunsel yönetimindeki orkestra dinleyenleri mest etti.

 

Bu yıl Kurukahveci Mehmet Efendi’nin desteği ile 30 Ağustos tarihine dek sürecek Yıldızlar Altında Sinema kapsamında 17 film seyirci ile buluşacak.

Geçen yıl 150. yıl dönümünü kutlayan Kurukahveci Mehmet Efendi’nin desteği ile gerçekleştirilecek olan Yıldızlar Altında Sinema, 3 Temmuz – 30 Ağustos tarihleri arasında Kalamış Atatürk Parkı’nda perdesini kuruyor. Çarşamba ve Pazar günleri saat 21.00’da başlayacak gösterimlerde toplam 17 film sinemaseverler ile buluşacak. “Yıldızlar Altında Sinema” keyfi, 3 Temmuz Pazar günü 22.00’da Charlie Chaplin’in sessiz klasiklerinden Sirk (The Circus) ile başladı. Charlie Chaplin’in 1928 yapımı Sirk filmine Şef Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası, Chaplin imzalı film müzikleriyle eşlik etti.

Yıldızlar altında E.T.’den Cazcı Kardeşler’e 17 film

Gerek Marilyn Monroe’nun akıllara kazınan performansıyla gerekse ince mizahıyla yıllara meydan okuyan Billy Wilder komedisi Bazıları Sıcak Sever, Audrey Hepburn ve Gregory Peck’in âşık olurken Roma’yı altüst ettiği Roma Tatili, renkli dünyası on yıllardır her yaştan çocuğu büyülemeye devam eden müzikal Oz Büyücüsü, sinemada ses teknolojisine geçişi anlatırken adını müzikal tarihinin en başına yazdırmış olan Singin’ in the Rain, gerilimin ustası Hitchcock’un sinema dersi niteliğindeki başyapıtı Vertigo ve Fellini harikası Cabiria’nın Geceleri, bu yaz Kalamış Parkı’nda izlenecek klasiklerden yalnızca bazıları.

Altın Ayı ödüllü Alcarràs da Yıldızlar Altında Sinema’da

Sinematek/Sinema Evi’nin hazırladığı seçkide iki Steven Spielberg filmi birden yer alıyor: 1961 yapımı klasik müzikal Batı Yakası’nın Hikâyesi’nin geçen yıl vizyona giren yeniden çevrimi ve 1980’lerde çocuk olmuş herkesin hâlâ sevgiyle anımsadığı E.T... Dahası, John Belushi ve Dan Aykroyd’lu Cazcı Kardeşler ve 2000 yılının “top 5” film listesine girebilecek High Fidelity hiç şüphesiz hem müzik hem de sinemaseverleri heyecanlandıracak filmler arasında. Ayrıca, Almodóvar’ın son filmi Paralel Anneler de beyaz perdede seyircisiyle buluşacak.

Pek çok sinemasever tarafından Miyazaki’nin başyapıtı kabul edilen Ruhların Kaçışı Japon Büyükelçiliği, Katalonyalı şeftali yetiştiricilerinin toprağından olma tehdidiyle karşı karşıya kalışını anlatan ve bu yıl Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’yı kucaklayan Alcarràs MUBI, bir Wong Kar-Wai klasiği olan Chungking Ekspresi ise Hong Kong Ekonomi ve Ticaret Ofisi Brüksel iş birliğiyle seçkide yer alıyor.

Arabesk ve Selamsız Bandosu bir kez daha seyirci ile buluşuyor

Yıldızlar Altında Sinema’da Türkiye’den çok değerli iki yapımla da hasret giderilecek: Usta yönetmen Ertem Eğilmez’in ayrılmaz bir parçası olduğu Yeşilçam’ı tiye alan son filmi Arabesk ve Nesli Çölgeçen’in, hikâyesi gerçek bir olaya dayanan Selamsız Bandosu filmi.

Güncel bilgi ve ayrıntılar için Sinematek/Sinema Evi sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.