EN
Canlandırmanın Dünü Bugünü
Kapat

Türkiye’nin bağımsız canlandırma sinemasının tarihi, yıllar içinde oluşan birikime rağmen yeterince bilinir ve görünür değil. Oysa Türkiye’de 40’lı yıllarda başlayan, 60’larda reklam ajanslarının kurulması, yine 60’larda ve 70’lerin başında Türk Sinematek Derneği’nin verdiği ilhamla ivme kazanan; darbelerle kesintiye uğrasa da mutlaka yeniden canlanan, ticari değil sanatsal ve entelektüel kaygılarla üretilmiş bir bağımsız canlandırma sineması tarihi var. Bu tarih ve tüm zorluklara rağmen üretilmiş olan bu filmler izleyicisine ulaşmayı hak ediyor.

Sinematek/Sinema Evi ve Canlandıranlar Derneği işbirliğiyle sunulan bu seçkiler, Türkiye’de dünden bugüne üretilen bağımsız canlandırma sinemasından etkileyici örnekleri dünyadan örneklerle birlikte izleyiciye sunuyor.

 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.