EN
Pierre Loti’nin Fantastik Evreni Geçmiş Programlar
Kapat

Julien Viaud adıyla doğan Pierre Loti (1850-1923) Fransız bir yazar, deniz subayı, gezgin, akrobat, diplomat ve daha pek çok şeydi. Ömrü boyunca 29 ülke gezdi, 31 deniz harekâtında yer aldı. Ayrıca 61 kitabı yayımlandı ve 1891’de Académie Française’e kabul edildi. Bir insanın tek bir ömre bu kadar çok kariyeri, iddialı başarıyı, hobiyi ve onca aşk hikâyesini sığdırabilmiş olması inanılmaz.

Loti, askerî eğitimini École de gymnastique de Joinville’de 1875’te tamamladı. Aynı yıl ünlü Fransız oyuncu Sarah Bernhardt ile tanıştı ve bu dostluk Bernhardt’ın Loti’den yalnızca birkaç ay önce ölümüne dek devam etti. Brest’teki denizcilik akademisinde görev alan Loti daha sonraları İzlanda Balıkçısı’nı (1886) yazmasına ilham olacak Breton kültürünü inceledi.

Onlarca yıl boyunca yaptığı birçok seyahatten ilham alarak La Rochelle’deki aile evini eklektik bir tapınağa dönüştürdü ve burada kostüm partileri verdi. Loti, 1903’te Fransız Bask bölgesindeki Hendaye’de bir ev satın aldı. Donanmadaki askerî kariyeri 1910’da sona erdi. 1913'e dek diplomat olarak kaldığı İstanbul’a döndüğünde başarılı bir Oryantalist yazar olarak karşılandı, ancak casus olduğundan da kuşkulanıldı. 1921’de felç geçirdi ve bir daha asla tam iyileşemedi. 1923’te Hendaye’de yaşamını yitirdi.

Loti’yi yüzüncü ölüm yıldönümünde anmak amacıyla tasarlanmış bu programdaki üç seans Loti’ye farklı açılardan yaklaşıyor. İzlanda Balıkçısı (Pêcheur d’Islande, 1959), Loti’nin bir romanının uyarlaması. Derleme program, yirminci yüzyılın başında çekilmiş filmlerle Loti’nin izinde dünyayı dolaşarak adeta onun fantastik dünyasını yeniden betimliyor. Harakiri ise doğrudan Loti’den bahsetmemesine rağmen, aslında onun eserlerinden alınan ilhamla yapılmış sayısız filme bir örnek.

Elif Rongen-Kaynakçı
Hollanda EYE Film Müzesi Sessiz Film Küratörü

 

* Sessiz Perşembe gösterimlerine katkılarından dolayı Kurukahveci Mehmet Efendi’ye teşekkür ederiz.

** Pierre Loti'nin Fantastik Evreni seçkisindeki filmlere sağladıkları altyazı ve içerik desteği için Le Giornate del Cinema Muto (Pordenone Silent Film Festival) çok teşekkür ederiz.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.