Yıldızlar Altında Sinema
Kapat

Anlatılan Bizim Hikâyemiz

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi’nin 2019 yazında Jak Şalom’un sanat yönetmenliğinde düzenlediği, Kadıköy ve İstanbullular tarafından büyük ilgi gören “Yıldızlar Altında Sinema” açık hava film gösterimleri geçen sene verilen zorunlu aradan sonra tekrar seyirciyle buluşuyor. Üstelik sinemada ve büyük ekranda film izlemeye hasret kaldığımız bunca zamanın ardından çok daha genişletilmiş, uzun zamana yayılmış ve zenginleştirilmiş bir programla geri dönüyoruz.

Geçtiğimiz bir buçuk sene boyunca hayatlarımızı ciddi ölçüde değiştiren son derece sıradışı zamanlar yaşadık. Dostlarımızla görüşemedik, sevdiklerimizden (bazılarımız için maalesef ebediyen) ayrı düştük, korktuk, tedirgin olduk, işimizi kaybetme tehlikesi yaşadık yahut kaybettik, rutin davranışlarımızdan, sevdiğimiz etkinliklerden ve pek çok sanat dalından uzak kaldık. Böyle bir dönemi geride bırakıyor olmanın ümidiyle, tekrar hayata dört elle sarılmanın, en azından sevdiğimiz ve vazgeçemediğimiz alışkanlıklarımıza geri dönme ihtimalinin sevincini İstanbul’un yaz gecelerinde hep birlikte güzel filmler izleyerek yaşamak istiyoruz.

Bu sene sinema tarihinin klasik ve kayda değer örneklerinden derlediğimiz seçkiyi bir önceki yaz gösterimlerinden farklı olarak bir tema etrafında yoğunlaştırmayı tercih ettik. Dünyanın geçirdiği bu sıradışı zamanlara paralel olarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak başka bir düzlemde de olağandışı yıllar yaşıyoruz. Pek çoğumuz açısından özgürlüklerimiz sadece pandemi nedeniyle değil giderek ağırlaşan bir otoriter siyaset anlayışı tarafından da kısıtlanıyor, tahrip ediliyor. Anayasal haklarımızın giderek yoksayıldığı, farklı kimliklerin varoluşuna ve hayat tarzlarına müdahalelerin arttığı, her türlü ifade biçimi üzerinde baskının yaygınlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Bir yandan pandeminin hepimizin sabrını ve dayanıklılığını test edip yaşam alanlarımızı daralttığı, diğer yandan siyasal sistemin haklarımızı ve özgürlüklerimizi haşince tırpanladığı bu zaman diliminde insanın baskı ve zorluklar karşısındaki mücadelesini, direnme azmini ve haysiyetini koruma çabasını ele alan ve yücelten filmlerden oluşan bir program hazırlamak istedik.

Bu nedenle, hazırladığımız seçkide onurlu bir hayat mücadelesi veren işçilerden futbol maçı izleme hakkını elde etmek için çalışan kadınlara, cadı avlarına karşı cesurca aklı, hakikati ve hukuku savunanlardan kimliğini özgürce yaşamak için mücadele edenlere, faşizme karşı direnenlerden sadece istediği bir hayatı yaşamak ya da sevdiği bir mesleği icra etmek için yoksunluklarla boğuşanlara, çok geniş bir yelpazede insanın mücadele azmini, onurunu koruma çabasını ve direniş kararlılığını betimleyen ve öven, sinema tarihinin seçkin örneklerini bir araya getirmeye çalıştık.

Tıpkı iki sene önce olduğu gibi bu sene de açılışı orkestralı canlı müzik eşliğinde, yine bir Charles Chaplin filmiyle, Şehir Işıkları ile yapıyoruz. Ardından, Avrupa Kupası finalinin hemen ertesinde futbol aşkını antifaşist direniş ruhuyla birleştiren bir sinema klasiği Cehennemde İki Devre ile devam ediyoruz. Seçkimizin önemli bir kısmı sinema klasiklerinden oluşmakla birlikte ilk kez bu sene “Yıldızlar Altında Sinema” etkinliğimiz bir filmin prömiyerine de ev sahipliği yapıyor. Sanat sinemasının kısa sürede vazgeçilmez dijital platformu haline gelen MUBI işbirliği ile Kelly Reichardt’ın uzun süredir beklenen filmi İlk İnek’in Türkiye’deki ilk gösterimini açık havada Kalamış Parkı’nda gerçekleştiriyoruz.

Hem pandeminin hem de yaşadığımız kasvetli siyasal ortamın bir an önce geride kalması ve mücadele azmimizin hiçbir zaman kaybolmaması ümidiyle, Kadıköylüleri ve İstanbulluları yaz boyunca Kalamış Parkı’na davet ediyoruz.

Emin Alper

Sinematek/Sinema Evi Sanat Yönetmeni

            

E-Posta: [email protected]
Telefon: +90 216 771 72 79