EN

Gösterim Tarihleri: 14.01.2023 Cumartesi 14.00 / 07.02.2023 Salı 20.00 / 09.03.2023 Perşembe 20.00

Yönetmen: Atıf Yılmaz
Senaryo: Barış Pirhasan
Oyuncular: Müjde Ar, Macit Koper, Zafer Yılmaz

Türkiye / 1986 / Türkçe / 100 dk. / Renkli
 

80’lerin Türkiye Sinemasındaki kadın karakterlerin dönüşümünde öncü rol oynayan ve bu dönüşüme dikkat çekmeyi amaçlayan seçkimizde üç filmiyle yer alan Atıf Yılmaz, senaryosunu Barış Pirhasan’ın kaleme aldığı Aaahh Belinda!.. ile sinema tarihimizin en ayrıksı filmlerinden birine imza atar. Kafkaesk bir dönüşüm hikâyesidir Aaahh Belinda!..

Serap (Müjde Ar), zor da olsa ekonomik bağımsızlığını elde edebilmiş, kendi kararlarını veren ve tek başına ayakta durabilen modern bir kadındır. Asiye Nasıl Kurtulur’un sahne uyarlamasında oyuncu olarak çalışırken para kazanmak için bir şampuan reklamında oynamaya karar verir. Uzayan yorucu reklam çekimleri sırasında bir gün gözünü kapatıp açtığı bir an kendini reklamda canlandırdığı kadın karakterin dünyasına geçmiş bulur. Naciye hayatını kocasına ve iki çocuğuna bakmakla geçiren, orta sınıfa mensup bir ev kadınıdır. Kadına biçilmiş geleneksel rolü hep hor görmüş olan Serap için bu rolün tipik bir temsilcisi olan Naciye’nin dünyasına hapsolmak tam bir kâbustur.

80’lere damga vuran toplumsal, ekonomik ve kültürel iklimi, popüler kültürün yükselişini, sınıf içi ayrışmaları, orta sınıfı birbirinden çok farklı deneyimleyen iki kadının dünyasını merkeze alarak anlatan bu çok katmanlı fantastik komedi filmi sinemamızın hazinelerinden biri.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.