EN

Gösterim Tarihleri: 28.01.2023 Cumartesi 14.00 /18.03.2023 Cumartesi 16.30 / 26.03.2023 Pazar 18.30

Yönetmen: Werner Herzog
Senaryo: Werner Herzog
Oyuncular: Klaus Kinski, Ruy Guerra, Helena Rojo, Del Negro, Peter Berling, Cecilia Rivera

Batı Almanya, Meksika, Peru / 1972 / 95 dk. / Renkli / Almanca, Keçuva, İspanyolca / Türkçe Altyazılı


Hikâyesi kulaktan kulağa anlatılan kayıp altın şehir El Dorado, 16. yüzyılda kimi İspanyol istilacıların Amazon'da başarısız keşif gezilerine çıkmasına sebep olmuştu. Bu şekilde ünü giderek artan El Dorado miti, o zamandan günümüze sayısız kurmaca hikâyeye de kaynaklık etti. Aguirre, Tanrının Gazabı da bunlardan biri... Film 1560 yılında bir grup İspanyol konkistador ve yanlarına aldıkları yerlilerin And Dağları'nda çıktıkları keşif yolculuğunu konu alır. Amaç El Dorado'yu bulmaktır ama dağlar ve ormanda geçen zorlu yolculuk sırasında erzakları büyük ölçüde tükenir. Yolculuğun sonlandırılması gündeme geldiğinde Don Lope de Aguirre isyan çıkartarak komutayı ele geçirir. Hırsı nedeniyle giderek delirir ve tüm keşif ekibini kendisiyle beraber ormanın içinde kaybolmaya sürükler.

Aguirre, Tanrının Gazabı çekildiği dönemde benzeri olmayan bir macera filmidir. Werner Herzog'un 370 bin dolar gibi küçük bir bütçeyle Peru'da yağmur ormanlarında çektiği film, başlı başına bir meydan okumadır. Bu nedenle kamera arkası hikâyesi filmde anlatılan keşif gezisiyle benzerlikler taşır. Klaus Kinski'nin canlandırdığı Aguirre'yi teslim alan delilik, üst üste yaşanan talihsizliklerle sete de sıçrar. Kinski ve Herzog'un sette ettiği kavgalar, karşılıklı çekilen silahlar ve ölüm tehditlerine rağmen, yönetmen ve oyuncu sonraki yıllarda dört filmde daha beraber çalışır.

Görüntü yönetimi, müziği ve Kinski'nin ürkütücü performansıyla âdeta seyirciyi hipnotize eden Aguirre, Tanrının Gazabı, Kıyamet'i (Apocalypse Now, 1979) çekme sürecinde Francis Ford Coppola'ya ilham vermiş ve elli yıldır sayısız yönetmeni etkilemiş bir kült filmdir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.