Gösterim Tarihi: 22.08.2021
Gösterim Yeri: Kalamış Parkı

Yönetmen: Yavuz Turgul
Senaryo: Yavuz Turgul
Oyuncular: Şener Şen, Pıtırcık Akerman, Aytaç Yörükaslan, Arif Akkaya, Yavuzer Çetinkaya, Gül Onat, Serpil Tamur, Nubar Terziyan, Cevat Kurtuluş, Sami Hazinses, Naki Turan Tekinsav, Can Kolukısa, Oktay Kaynarca, Nisan Turgul, Ali Seval, Ömer Köylü, Bedi Özerginli, Kaya Gürel, Nergis Çorakçı, Müjde Ar, Şevket Altuğ, Başar Sabuncu, Sevil Sabuncu, Sermin Hürmeriç, İlker İnanoğlu

Türkiye / 1990 / Türkçe / 109 dk. / Renkli / Dijital


Haşmet Asilkan, Yeşilçam sinemasında kendine iyi kötü yer edinmiş, değişen zamana ayak uydurmaya çabalayan bir yönetmendir. Türkiye toplumu, sonraki on yıllarını da büyük ölçüde şekillendirecek 12 Eylül Darbesi’ni takiben uygulanan politik tahakküm ve neoliberal ekonomi politikalarıyla birlikte dönüşmüştür. Haliyle sinema sektörü de kriz içindedir. Haşmet Asilkan, bildiği anlamda dünyanın, yani Yeşilçam’ın tarihe gömüldüğü bu dönüşüm içinde hayatta kalmak için çareyi yeni bir kimlik edinmekte bulur. Aşk filmlerine paydos diyecektir. Solcu, entelektüel bir kimlik benimseyip bu minvalde “ciddi” bir film çekmeyi kafasına koyar. Gelgelelim ne bu eğreti kimliği taşımak ve çevresini buna inandırmak, ne de ağır bir yokluk içinde film çekmek kolay olacaktır. Esasen kavrayamadığı bir konuya el atmış olması ise her şeyi daha da zorlaştıracaktır. “Aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni” karşısına çıkan tüm güçlüklere, hatta imkânsızlıklara meydan okur, kimi zaman etrafından dolaşır ama pes etmez. Bu yeni düzene dahil olabilmek, kendini göstermek ve kabul ettirmek için sonuna kadar sürekli çırpınır.

1980’ler Türkiye’sinin toplumsal atmosferini, geçirdiği dönüşümü ve o dönüşümün sinemaya yansımasını beyazperdeye büyük bir ustalıkla taşıyan Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Yavuz Turgul-Şener Şen işbirlikleri içinde, Muhsin Bey (1987) ile Gölge Oyunu (1992) arasında yer alıyor. Turgul’un, uzun yıllar sinema salonlarını hıncahınç dolduran Yeşilçam’a bu sıcak selamının ardından, 1996’da vizyona giren Eşkıya filmi ile o salonların üzerindeki ölü toprağının kalkmasına katkıda bulunmuş olması da kayda değer.

Film, 27. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Attila Özdemiroğlu’na En İyi Özgün Müzik ödülünü kazandırmıştır.


* 5224 sayılı Kanun'un 7. maddesi gereğince sınıflandırılmamış filmler 18+ kabul edildiğinden film gösterimlerine, programda aksi belirtilmedikçe 18 yaş altı sinemaseverlerimiz katılamaz.

E-Posta: [email protected]
Telefon: +90 216 771 72 79