EN

Gösterim Tarihi: 26.07.2019 Cuma 21.00
Gösterim Yeri: Kalamış Parkı

Yönetmen: Wong Kar-Wai 
Senaryo: Wong Kar-Wai
Oyuncular: Tony Chiu-Wai Leung, Maggie Cheung, Ping Lam Siu.

Hong Kong, Çin / 2000 / Kantonca, Şanghayca / 98 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / Bluray

1962’de Hong Kong’ta geçen filmde, Chow Mo-wan adında bir adamla Su Li-zhen adında bir kadın aynı gün aynı binaya taşınır, kapı komşusu olurlar. Her ikisi de evlidir ve eşleri iş nedeniyle çoğunlukla uzakta oldukları için yalnızdırlar. Chow ve Su eve gidip gelirken sokaklarda, koridorlarda sık sık karşılaşır. İkisi de eşlerinin evlilik dışı bir ilişkileri olduğundan şüphelenmektedir. Çok geçmeden eşlerinin birbiriyle beraber olduğunu fark ederler. Bu gerçekle yüzleşmekten doğan utanç ve öfkeyle baş etmeye çalışırken aralarında bir yakınlık doğar. Eşlerinin nasıl tanıştığını ve aralarındaki ilişkinin nasıl başlamış olabileceğini tahmin etmeye çalışırken birbirlerine karşı güçlü duygular beslemeye başlar ve sonunda aşık olurlar. Ancak vicdanî, ahlakî ve sosyal kaygılar bir araya gelmelerine izin vermemektedir.

Şanghay’da doğan ancak 5 yaşından itibaren Hong Kong’da yaşayan ve filmlerinin çoğunu da orada çeken Wong Kar-Wai, 1980’lerde aksiyon ve komedi ağırlıklı ana akım Çin sinemasına karşı gelişen ve sanatsal kaygıları ön planda tutarak geleneksel sinemaya meydan okuyan bir sinema anlayışını temsil eden Hong Kong İkinci Yeni Dalgası’nın en önemli sinemacılarından biridir. Geleneksel hikâye örgüsünden çok atmosferi ve hisleri merkeze alan tarzı, renkleri cesurca kullandığı son derece özgün ve stilize görsel estetiğiyle dikkat çeken Chungking Express (Chung Hing sam lam, 1994), Happy Together (Chun gwong cha sit, 1997), Aşk Zamanı (2000), 2046 (2004) gibi filmleriyle yalnızca kendi ülkesinde değil uluslararası planda ilgi ve takdir görmüştür ve bugün modern sinemanın önde gelen yönetmenleri arasında anılmaktadır. 
Wong Kar-Wai bütün dünyada büyük övgülerle karşılanan, ödüller kazanan ve bugün bütün zamanların en iyi filmleri arasında yer alan filmi Aşk Zamanı’nı 15 ayda çekmiştir. Başrol oyuncuları Cheung ile Leung’u tükenmenin eşiğine getirdiği söylenen filmde kullandığı malzemenin 30 katı kadar çekim yapan yönetmen filmin kurgusunu Cannes Film Festivali’ndeki galasından yalnızca bir gün önce bitirir. Film, Cannes’da başrol oyuncusu Tony Leung’a en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırır.  

Görüntüyle müziği az bulunur bir mükemmellikte bir araya getiren Aşk Zamanı, Çin kültürüne özgü değerlerin etkisindeki iki ana karakteri arasında gelişen sıradışı ilişkiyi valsi andıran bir zarafet ve ritmle perdeye yansıtır. Adı üstünde öncelikle aşk üzerine bir filmdir, ama aynı zamanda ihanet, kayıp, kaçırılan fırsatlar, hafıza, acımasızca geçen zaman ve yalnızlık üzerine benzersiz bir anlatıdır. Yönetmen, 1990 yapımı filmi Days of Being Wild’ın (Ah fei zing zyun) devamı olarak düşündüğü Aşk Zamanı’ndan dört yıl sonra 2004’te bu filmdeki hikâyenin devamı niteliğindeki filmi 2046’yı çeker. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.