Gösterim Tarihi: 01.08.2021
Gösterim Yeri: Kalamış Parkı

Yönetmen: Carlos Saura
Senaryo: Rafael Azcona, José Sanchis Sinisterra, Carlos Saura
Oyuncular: Carmen Maura, Andrés Pajares, Gabino Diego

İspanya, İtalya / 1990 / İspanyolca, Lehçe, İtalyanca / 102 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP


Paulino, Carmen ve dilsiz yardımcıları Gustavete, İspanya İç Savaşı sırasında Cumhuriyetçilere gösteri yapan gezici bir tiyatro grubudur. Valencia’ya giderken yollarını kaybeder ve dönemin diğer faşist diktatörleri tarafından desteklenen Franco yönetimindeki Milliyetçi güçlere esir düşerler. Düşman birliğin İtalyan komutanı onları Cumhuriyetçileri alaya alan bir oyun sahneye koymaya zorlar. Hayatta kalmak için başka şansları yoktur. Paulino eski oyunlarının metnini komutanın isteği doğrultusunda değiştirir. Ancak ateşli bir antifaşist olan Carmen için bu metinle sahneye çıkmak ölümden beterdir.

İspanya’nın büyük yönetmenlerinden Carlos Saura’nın José Sanchis Sinisterra’nın Türkiye’de de sahneye koyulan aynı adlı tiyatro oyunundan uyarladığı Ay Carmela!, politik sinemanın sevilen örneklerinden biri. Önceki filmlerinde de İspanya İç Savaşı’nı ele alan, ancak ülkesinin tarihindeki bu büyük trajediye ancak yıllar sonra mizahi bir tonda yaklaşma gücü bulabildiğini söyleyen Saura gösterime girdiği yıl yurtdışında fazla dikkat çekmese de İspanya’da bütün ödülleri toplayan filmi hakkında şöyle der: “Yaşananlara daha geniş bir perspektiften bakabilmek için üzerinden yeterince zaman geçmişti ve bu noktada artık başka şekilde söylemesi imkânsız olmasa da daha zor olan şeyleri mizahla ifade edebilmek mümkün oldu.”

Sayısız sanat eserine konu olan bu karanlık döneme sanatçının durduğu yerden bakan film, başta Carmen Maura olmak üzere oyuncularının güçlü performansları, unutulmaz finali ve savaş sırasında faşizme direnen Halk Cephesi’nin sembol şarkısı haline gelen ve filme adını veren şarkıyla bugün de izleyene umut ve ilham vermeye devam ediyor.


* 5224 sayılı Kanun'un 7. maddesi gereğince sınıflandırılmamış filmler 18+ kabul edildiğinden film gösterimlerine, programda aksi belirtilmedikçe 18 yaş altı sinemaseverlerimiz katılamaz.

E-Posta: [email protected]
Telefon: +90 216 771 72 79