EN

Gösterim Tarihi: 28.08.2022 Pazar 21.00

Yönetmen: Steven Spielberg
Senaryo: Tony Kushner, Arthur Laurents
Oyuncular: Ansel Elgort, Rachel Zegler, Ariana DeBose          

ABD, İspanya / 2021 / İngilizce, İspanyolca / 156 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı
 

“Gerçek aşk için risk almak ve dünyaya kafa tutmak gerekir.”  William Shakespeare'in başyapıtı Romeo ve Juliet’ten esinle 1957’de Arthur Laurents tarafından kaleme alınan ve aynı yıl Broadway’e uyarlanan Batı Yakası’nın Hikâyesi, 1961’de Jerome Robbins ve Robert Wise işbirliğinde ilk kez beyazperdeye taşındı. 10 dalda Oscar ödülüne layık görülen film seneler içinde müzikal türünün en büyük klasiklerinden birine dönüştü. Batı Yakası’nın Hikâyesi’nin zarif ve heyecan verici bu yeniden çevrimi, Oscar ödüllü usta yönetmen Steven Spielberg’in imzasını attığı ilk müzikal olarak yönetmenin kariyerinde özel bir yere sahip. 1957 yapımı Broadway müzikalinden uyarlanan ve geçtiğimiz yılın en ses getiren filmlerinden biri olan yapım, En İyi Film dahil 7 dalda Oscar ödülüne aday gösterildi.

Eğlenceli müzikler, üst düzey koreografiler ve rengârenk kostümlerle donatılmış masalsı bir atmosferde geçen hikâye, tarihin en ünlü aşklarından biri üzerinden, her bakımdan ayrıştırılmış ve kutuplaştırılmış bir toplumu masaya yatırır. 1950’ler New York’unda geçen hikâye, farklı etnik kökenlerden gelen ve birbirlerine düşman Jets ve Sharks adlı sokak çetelerine mensup Tony ile Maria arasındaki yasak aşkın hüzünlü öyküsünü konu edinir. İki grubun atışmalarının ve bitmek bilmeyen bir kaosun ortasında kalan iki âşık, ait olmak zorunda bırakıldıkları bu toplulukları derinden etkileyen ırkçılık, bağnazlık, baskı ve ayrımcılık gibi zorlukları derinden hissederler.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.