EN

Gösterim Tarihleri: 22.01.2023 Pazar 18.30 / 01.03.2023 Çarşamba 20.00 / 02.04.2023 Pazar 14.00

Yönetmen: Ulrike Ottinger
Senaryo: Ulrike Ottinger
Oyuncular: Tabea Blumenschein, Christine Lutze, Magdalena Montezuma, Orpha Termin, Monika von Cube

Batı Almanya / 1979 / 108 dk. / Renkli / Almanca / Türkçe Altyazılı


Genç, bakımlı, şık ve zengin bir kadın Berlin'e tek yön bilet alır. Bu seyahat için tek bir planı vardır, aralıksız alkol içmek. Berlin'de kendisinin birebir zıttı bir kadınla karşılaşır. Yaşlı, sokakta yaşayan, üstü başı kir içerisinde bir alkolikle... Fakat iki kadın mıknatıs gibi birbirini çeker. Berlin'i ziyaret eden misafir, bar bar dolaşarak ölene kadar içme planını yeni tanıştığı bu kadınla gerçekleştirmeye karar verir.

Geçtiğimiz yıl 80 yaşına giren Ulrike Ottinger, Almanya'nın en özgün sanatçılarından birisi. 60'lı yıllar boyunca Paris'te resimle ilgilenen Ottinger, sinemaya 70'li yıllarda Batı Almanya'da geçmişti. Bugüne değin farklı disiplinlerde üretmeye devam eden Ottinger'in filmlerinde neredeyse sadece kadınların hâkimiyetinde bir evren vardır. Erkeklerin geri planda kaldığı, hatta bazen hiç gözükmediği bu dünyalar aşırı stilize görselliğin etkisiyle yapay bir doku taşır. Bir Alkoliğin Portresi'nin başkarakterleri radikal bir kafaları çekme yolculuğuna çıkarken, film kadınların kamusal alanda nasıl davranması gerektiğine dair toplumsal önyargıları da arkada bırakır. Ottinger diğer yandan Batı Berlin'in hem canlı hem de karanlık, hem şık hem de kirli, bohem bir portresini yansıtır perdeye. Zamanının ötesinde kuir ve punk bir filmdir Bir Alkoliğin Portresi.

Bugün feminist sinemanın en özgün isimleri arasında kabul edilen Ulrike Ottinger, bir yönetmen olarak uluslararası üne 1980 yılında Cannes'da Eleştirmenlerin Haftası bölümüne seçilen Bir Alkoliğin Portresi ile kavuşmuştu.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.