EN

Gösterim Tarihleri: 09.02.2022 Çarşamba 20.00 / 20.03.2022 Pazar 15.00 / 27.04.2022 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Luis Buñuel
Senaryo: Luis Buñuel, Jean Claude Carriére
Oyuncular: Jean Moreau, Georges Géret, Michel Piccoli

Fransa / 1964 / Türkçe Altyazılı / 97 dk. / Siyah Beyaz

 

Usta yönetmenin Fransa’da çektiği filmler arasında, gerçeküstücü öğelerden görece en uzak durduğu filmi Bir Oda Hizmetçisinin Güncesi’dir. Octave Mirbeau’nun aynı adlı romanından uyarlanan filmde Buñuel’in o güne dek sözünü esirgemediği burjuva sınıfına yönelik yine çok sert bir politik tavır takındığını görmek mümkündür. Sınıf farklılığı, din ve cinselliğe dair tabuların üzerine cesaretle giden, otoriter muhazakârlığı yerden yere vuran film, sinemaya unutulmaz bir karakter kazandırır aynı zamanda, Jean Moreau’nun canlandırdığı Céléstine’i.

 

Paris’li Céléstine, eğitimli, özgüvenli ve sofistike bir genç kadındır. Céléstine, Fransa’nın kırsal bölgelerinde yaşayan orta üst sınıf bir ailenin, Monteiller’in malikânesinde hizmetçi olarak işe başlar. Zamanla bu evde yaşananlar, dünya görüşünün sınırlarını zorlayacaktır. Evin hanımının cinsel problemleri, eşinin av düşkünlüğü, ailenin büyükbabasının ayakkabı fetişi ve burada tanıştığı kaba saba bir faşist olan Joseph adlı adam nedeniyle güçleşen işini bırakmak üzereyken, evde gerçekleşen korkunç bir cinsel saldırı ve cinayet sonrasında burada kalıp gerçeği öğrenmeye çalışır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.