EN

Gösterim Tarihleri: 26.01.2023 Perşembe 20.00 / 04.02.2023 Cumartesi 18.30 

Yönetmen: Atıf Yılmaz
Senaryo: Latife Tekin, Atıf Yılmaz, Fehmi Yaşar
Oyuncular: Kadir İnanır, Hale Soygazi, Macit Koper, Meral Çetinkaya, Füsun Demirel, Serra Yılmaz

Türkiye / 1984 / Türkçe / 93 dk. / Renkli
 

Bir gecekondu mahallesinde yaşayan ve hiçbir işte dikiş tutturamayan kocasından destek görmeden dört çocuk büyütmeye çalışan Aygül güzel, güçlü, mutsuz bir kadındır. Nihayet canına tak eder ve mahalleden komşusu Cemal’in önayak olmasıyla bir diş macunu fabrikasında çalışmaya başlar. Cemal de istemediği bir evlilik ve aile hayatı içinde sıkışıp kalmış, onu eve bağlamak amacıyla hacı hocanın tavsiye ettiği büyülerden medet uman eşi ve annesinin ısrarlı çabaları yüzünden evden gitgide uzaklaşmaktadır. Cemal’in de çalıştığı fabrikada çalışıp başka kadınlarla sosyalleşmek Aygül’ü cesaretlendirir. Çok geçmeden yeni bir hayat kurmayı kafasına koyar ve çocuklarını alıp evi terk eder. Bu arada Cemal’le yakınlaşmış olsa da ne Aygül’ün kocasının ailesi ne de Cemal’in ailesi ikisine huzur verecektir.

Latife Tekin’in öyküsüne dayanan filmin sanat yönetmenliği Gülsün Karamustafa, yapımcılığı ise Ömer Kavur’a ait. Yalçın Tura’nın müziğiyle de iz bırakan film 1984’te 21. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Müzik ödüllerini toplamanın yanı sıra Hale Soygazi’ye En İyi Kadın Oyuncu, Macit Koper’e ise En İyi Yardımcı Erkek ödüllerini kazandırmıştır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.