EN

Gösterim Tarihi: 10.08.2022 Çarşamba 21.00

Yönetmen:  Federico Fellini
Senaryo:  Federico Fellini; Ennio Flaiano ve Tullio Pinelli (hikâye); Pier Paolo Pasolini (ortak yazar), Brunello Rondi (yazım danışmanı)
Oyuncular: Giulietta Masina, François Périer, Franca Marzi, Dorian Gray, Amedeo Nazzari

İtalya, Fransa / 1957 / İtalyanca, Latince / 110 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı


Cabiria, Roma’nın çeperlerindeki boş bir arazide güç bela kendi gecekondusunu kurabilmiş ve bundan büyük gurur duyan, bir gün gerçek aşkı bulma umuduyla yaşayan, şık muhitlerde çalışan rakipleriyle boy ölçüşme şansı olmasa da hakkını var gücüyle savunan, lafını esirgemeyen bir seks işçisidir. Erkeklerden yana şansı yaver gitmemiş, hayal kırıklığına uğramıştır. Yine de bu, daha iyi bir hayat yaşamaya dair umudunu köreltmez. Bir gün, beslediği hayalleri aşikâr ettiği halka açık bir hipnoz gösterisinde Oscar’la tanışır. Oscar ince ve nazik bir erkektir. Cabiria’nın hayalleri belki de bu defa gerçek olacaktır.

Cabiria’ya hayat veren Giulietta Masina, Chaplin’in Küçük Serseri karakterine, şemsiyesini de ödünç almayı ihmal etmeden, onu derinleştiren bir yorum getirmiştir. Dünyanın kötülüklerine saf ve eğlenceli kişiliğiyle ve ancak âşık olunca yumuşayan sivri kaşlarıyla direnmektedir. Kaşları saymazsak, bu Cabiria’yı ilk görüşümüz değildir aslında. Fellini, ikinci filmi Beyaz Şeyh’te (Lo sceicco bianco, 1952) yine Masina’nın sergilediği Cabiria performansından ilham almıştır. Cabiria ismi ise 1914 yapımı bir İtalyan filminden alınmıştır.

Fellini Cabiria’nın Geceleri’nde savaş sonrası Roma’nın çetin dünyasıyla henüz bağlarını koparmamakla birlikte La dolce vita’da (1960) sergileyeceği görsel özgürlüğe göz kırpmaktadır. Müziği Nino Rota’ya ait filmde diyalogların gerçekçi olması için Roma’nın yeraltı dünyasına aşina yazar Pier Paolo Pasolini’den yardım alınmıştır.

Çok sayıda uluslararası yarışmada adaylık ve ödül elde eden film, 1958 Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film ödülünü kazanmış, 1957 Cannes Film Festivali’nde Giulietta Masina’ya En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırmıştır.

Bob Fosse’nin ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi olan, başrolünde Shirley MacLaine’in yer aldığı ve Hey Big Spender gibi akıllara kazınmış koreografi örneklerine sahip Tatlı Charity (Sweet Charity, 1969) Cabiria’nın Geceleri’nin şeker katılmış bir yeniden çevrimi olmakla birlikte, hikâyenin farklı bir ele alınışını izlemek isteyenler için ilginç olabilir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.