EN

Gösterim Tarihi: 28.07.2019 Pazar 21.00 
Gösterim Yeri: Kalamış Parkı

Yönetmen: Giuseppe Tornatore
Senaryo: Giuseppe Tornatore 
Oyuncular: Philippe Noiret, Enzo Cannavale, Antonella Attili, Jacques Perrin

İtalya, Fransa / 1988 /  İtalyanca / 155 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / Bluray

Sinemaya yazılmış son derece duygusal ve etkileyici bir aşk mektubudur adeta Cennet Sineması. Giuseppe Tornatore’nin filmi küçük bir çocukken sinemanın büyüsüne kapılan Salvatore Di Vita’nın yıllara uzanan hikâyesini anlatır.

Salvatore Di Vita, Roma’da yaşayan başarılı bir yönetmendir. Arkadaşı Alfredo’nun ölüm haberini alınca 30 yıl sonra Sicilya’ya, doğduğu kasabaya döner. Çocukluğundaki lakabıyla Totò, 1940’lı yılların sonunda bu kasabadaki Cennet Sineması’nda hayatının en mutlu günlerini geçirmiştir. Ona sinema sevgisini aşılayan, bu sinemanın makinisti Alfredo hem iyi bir dost hem de ilgisi ve şefkatiyle hep özlemini çektiği baba figürü olarak Totò’nun hayatında çok önemli rol oynamıştır. Alfredo’nun ölümü üzerine çocukluk anıları arasında nostaljik bir yolculuğa çıkan Salvatore, Roma’ya Alfredo’nun ona bıraktığı çok değerli bir hediye ile dönecektir.

Cennet Sineması’nın yönetmeni Giuseppe Tornatore, tıpkı filmin kahramanı Totò gibi Sicilya’da doğmuştur. İlk gençlik yıllarından itibaren tiyatroyla ve fotoğraf sanatıyla uğraşmış, sinemaya başlamadan önce bir dönem televizyon için belgesel ve kurmaca filmler çekmiştir. İlk uzun metrajlı sinema filmi Il Camorrista (1986) bir mafya hikâyesidir. Otobiyografik özellikler taşıyan ikinci filmi Cennet Sineması dünya çapında büyük bir başarı elde eder. 1989 Cannes Film Festivali’ndeki Jüri Büyük Ödülü ve 1990 En İyi Yabancı Film Oscar’ının yanı sıra sayısız ödüle layık görülen, seyirciden büyük bir ilgi gören, eleştirmenlerden övgü toplayan ve çok geçmeden sinefillerin en sevdikleri filmler arasında sarsılmaz bir yer edinen film, daha sonra yazar ve yönetmen olarak Herkesin Keyfi Yerinde (Stanno tutti bene, 1990), 1900 Efsanesi (The Legend of 1900, 1998), Malèna (2000) ve La migliore offerta (2013) gibi filmlerle sinema yolculuğunu sürdüren Tornatore’nin hâlâ en sevilen filmidir. Filmin müzikleri, yönetmenin daha sonra birçok filminde birlikte çalıştığı Ennio Morricone’ye aittir.

Başlangıcından bu yana sinema sanatına yön veren eserler ortaya koyan İtalyan sinemasının sanatsal değeri düşük komedi ve seks filmlerine teslim olduğu, kimi tekil örneklere rağmen sanat kaygısıyla üretilen filmlerin hızla azaldığı ve popüler sinemadan tamamen soyutlandığı bir kriz döneminde çekilmişti Cennet Sineması. Filmin, eleştirmenleri, ödül çevrelerini ve seyirciyi yıllar sonra aynı noktada buluşturan büyük bir coşkuyla karşılanması darboğazdaki İtalyan sinemasına nefes aldıran bir başarıydı. Giuseppe Tornatore’nin filmi, 80’li yıllar sona ererken Ermanno Olmi, Bernardo Bertolucci, Gabriele Salvatores, Nanni Moretti ve Roberto Benigni gibi çağdaşı yönetmenlerin eserleriyle beraber İtalyan sinemasının seyirciyle barışmasında ve kaybettiği itibarı kazanmasında çok önemli rol oynadı.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.