EN

Gösterim Tarihleri: 31.01.2023 Salı 20.00 / 10.03.2023 Cuma 20.00 / 25.03.2023 Cumartesi 16.00

Yönetmen: Ula Stöckl
Senaryo: Ula Stöckl
Oyuncular: Liane Hielscher, Kristine de Loup, Jürgen Arndt, Antje Ellermann, Alexander Kaempfe, Heidi Stroh

Batı Almanya / 1968 / 91 dk. / Renkli / Almanca / Türkçe Altyazılı


“Kedinin dokuz canı vardır, insanınsa yalnız bir.” Ula Stöckl'ın Ulm Sinema Enstitüsü'nden mezuniyet projesi olan ilk uzun metrajlı filminde uzun uzadıya dinlediğimiz bu şarkının sözleri hayatın tadını çıkarmayı salık verir. Zaten Dokuz Canlı Kedi de bir defa geldikleri hayatı diledikleri gibi yaşamak isteyen kadınlara odaklanır. Fransız Anne, Münih'te yaşayan gazeteci arkadaşı Katharina'yı ziyaret eder. İki kadın 1967 yazını şehirde beraber dolaşarak, partilere giderek, farklı erkeklerle flört ederek ve yeni kadınlarla tanışarak geçirir. Anne ile Katharina'nın başka insanlarla yaşadığı buluşmalar, erkek egemen bir toplumda kadının özgürleşmesi ihtimaline dair fikir alışverişlerine ve tartışmalara sahne olur. Bu tartışmalara dönemin siyasi eğilimleri kadar pop kültürü de etki eder.

1968'de ilk gösterimi Mannheim Film Festivali'nde gerçekleşen ama dağıtımcısı iflas edince gösterime giremeyen Dokuz Canlı Kedi uzun yıllar izlenemeyen ama efsanesi kulaktan kulağa anlatılan bir filmdi. Yıllar sonra nihayet seyirciyle buluştuğundaysa Batı Almanya'da çekilmiş ilk feminist film olarak sinema tarihinde yerini aldı. Stöckl'ın kadınların arzuları, tutkuları ve fantezilerini perdeye yansıtması, bunları neredeyse sadece kadın karakterler arasındaki fikir ve duygu alışverişi üzerinden ele alması 60'lı yıllarda Batı Almanya sineması için bir ilkti. Film sadece içeriği değil, Fransız Yeni Dalgası etkisi taşıyan montajı ve âdeta bir resimli romanı andıran canlı renkleriyle de beğeni toplamıştı.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.