Gösterim Tarihi: 26.05.2019 / 21.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Ingmar Bergman
Senaryo: Ingmar Bergman
Oyuncular: Bertil Guve, Pernilla Allwin, Kristina Adolphson, Börje Ahlstedt, Kristian Almgren, Jan Malmsjö, Allan Edwall, Siv Ericks, Ewa Fröling, Erland Josephson
İsveç / 1982 / İsveççe / 188 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP


O güne dek çekilmiş en pahalı İsveç filmi olan Fanny ve Alexander kalabalık kadrosu, göz alıcı dekoru, seyirciyi içine çeken sıcak renkleriyle Bergman’ın en görkemli filmlerinden biri. Yönetmeninin son filmi olmasını planladığı ve bitirip bitiremeyeceği konusunda yoğun kaygılara kapılmasına neden olan film önce televizyon için bir mini dizi olarak tasarlanmış. 

Üniversiteye gidene dek, papaz bir baba ve bastırılmış bir anneyle birlikte, katı bir sessizlik ve duygusal uzaklığın hüküm sürdüğü bir evde yaşamış olan Bergman’ın bu filminin son derece otobiyografik olduğunu söyleyebiliriz. Büyükannesiyle geçirdiği zamanlarda zenginleşen hayalgücünün ise çekeceği filmleri beslemekle kalmayıp bu filme doğrudan ilham olduğu aşikâr.

1900’lerin başında İsveç’te kalabalık, tiyatrocu aile Ekdahl’ların neşeli hayatını iki küçük kardeş Alexander ve Fanny üzerinden izleriz. Babalarını beklenmedik bir anda kaybettikten sonra anneleri çocuklarının babasız kalmasını istemediği için yeniden evlenmeye karar verir fakat bu evlilikle iki kardeşin de hayatı kökünden değişecektir. Bergman, seyircisini aile üzerine düşündürmenin yanı sıra bir kez daha, özellikle büyükanne Helena Ekdahl ve kuklacı Isak Jacobi arasındaki diyaloglar aracılığıyla varlık ve yokluk, yaşam ve ölüm üzerine düşünmeye sevk ediyor.