EN

Gösterim Tarihleri: 02.02.2023 Perşembe 20.00 / 16.03.2023 Perşembe 20.00

Yönetmen: Mario Roncoroni
Senaryo: Giovanni Bertinetti
Oyuncular: Valeria Creti, Giovanni Spano, Cristina Ruspoli, Mario Mariani, Filippo Vallino


İtalya / 1915 / Sessiz / 71 dk. / Siyah Beyaz / İngilizce Arayazılı / Türkçe Altyazılı / Canlı Müzikli
 

Kimi zaman barones, kimi zaman baron kılığında burjuvazinin verdiği partilere rahatlıkla sızan Filibus zenginlerin evini soyan gizemli bir hırsızdır. Köşeye her sıkıştığında zeplin benzeri hava aracına atlayıp kaçabilmesi sayesinde, onu yakalamaya yemin etmiş Dedektif Hendy’nin elinden kurtulmayı hep başarır. Dedektifle kedi-fare oyunu oynarken dedektifin kız kardeşiyle flört etmeyi de ihmal etmez.

Filibus namıyla zenginlerin korkulu rüyası olan Barones’i yetenekli oyuncu Valeria Creti canlandırıyor. Hem bilimkurgu hem de polisiye türünden öğeler içeren Filibus dönemin havacılık teknolojisine duyulan hayranlığı yansıtan bir macera filmi.

Tek kopyası Hollanda EyeFilmmuseum’daki Desmet Koleksiyonu içinde yer alan Filibus, ilk olarak 1988’de keşfedildi fakat belki de dinamizmi, mizahı ve yüksek tempolu anlatısıyla dönemin İtalyan sinemasından sapma sayılabileceğinden feministler ve akademisyenler haricinde fazla ilgi görmedi. 2017’den beri ise yenilenmiş kopyasıyla dünyayı geziyor. İlk çekildiği dönemde de pek çok ülkede gösterilen film hakkında, 1915’te bir Osmanlı gazetesinde kaleme alınmış bir inceleme de mevcut.

Restorasyonu Eye Filmmuseum’a ait olan filmin, bize ulaşmasına katkılarından dolayı Milestone Films’e, hak sahibi Kino Lorber’e, Dennis Doros, George Schmalz ve Elif Rongen-Kaynakçı’ya teşekkür ederiz.


Filibus'a piyanoda Selen Gülün ve kontrbasta Apostolos Sideris eşlik edecek.

 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.