EN

Gösterim Tarihleri: 05.02.2022 Cumartesi 18.30 / 03.03.2022 Perşembe 20.00 / 27.03.2022 Pazar 15.00

Yönetmen:  Luis Buñuel
Senaryo:  Luis Buñuel, Jean-Claude Carrière, Joseph Kessel (roman)       
Oyuncular: Catherine Deneuve, Jean Sorel, Michel Piccoli, Geneviève Page, Francisco Rabal

Fransa, İtalya / 1967 / Fransızca, İspanyolca / 100 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

 

Séverine Serizy, ne kadar sevse de eşi Pierre ile cinsel birliktelik yaşayamayan, öte yandan sadomazoşist fantezileri olan genç ve güzel bir ev kadınıdır. Bir gün Séverine bir arkadaşının genelevde çalıştığını öğrenir ve bunun üzerine genç kadın üst sınıf bir geneleve gitmeye karar verir. Genelevi işleten Madame Anaïs onu orada çalışmaya ikna eder. Böylece Séverine gün içinde eşi Pierre işteyken, saat 14.00 ile 17.00 arası genelevde çalışmaya başlar. Bu sıradışı yeni meşguliyeti, her şeyden habersiz Pierre’le de cinsel ilişki kurabilmesini sağlar. Fakat ona musallat olan bir müşteri ve eşinin bir arkadaşı bu yeni düzeni tehdit etmektedir. 

Anaïs, yalnızca gündüzleri çalıştığı için Séverine’e “Gündüz Güzeli” adını takar. Gündüz güzeli, Fransızcada gündüzsefası çiçeğine verilen isim olmanın yanı sıra seks işçilerine yakıştırılan “gece güzeli” (belle de nuit) ismiyle yapılan bir kelime oyunu. 1928 tarihli aynı isimli romanın uyarlaması olan film gerek Buñuel’in gerekse Deneuve’ün en başarılı filmlerinden biri sayılıyor. Pek çok saygın uluslararası festivalde adaylıkları ve ödülleri bulunan film Venedik Film Festivali’inde Buñuel’e Altın Aslan kazandırmıştır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.