EN

Gösterim Tarihleri: 20.10.2022 Perşembe 20.00 / 15.11.2022 Salı 20.00 / 14.12.2022 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Julien Duvivier
Senaryo: Julien Duvivier, Charles Spaak
Oyuncular: Victor Francen, Michel Simon, Louis Jouvet, Madeleine Ozeray, Arthur Devère, François Périer, Charles Granval, Sylvie, Joffre

Fransa / 1939 / Fransızca / 99 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Meteliğe kurşun atan emekli tiyatro oyuncularına hizmet veren bir huzurevinde, birbirini sahne yıllarından tanıyan, günlerini geçmiş zafer ve bozgunlarını yâd ederek geçiren huzurevi sakinlerinin hayatı, Raphaël Saint-Clair’in aralarına katılmasıyla altüst olur. Hak ettiği başarıyı elde edememiş Marny’nin eşi vaktiyle Saint-Clair’e kapılarak canına kıymıştır. Özgür ruhlu, muzip Cabrissade ise çoğu zaman yedekte bekleyen yardımcı oyuncu olarak çalışmış, sahnede kendini gösterme fırsatı bile bulamadan emekliye ayrılmıştır. Döneminin önde gelen romantik jönlerinden olan, ateşli aşk hayatı da oyunlarını aratmayan Saint-Claire’in gelişi, huzurevinin kadın sakinlerinde ayrı bir heyecan yaratsa da yaşlı Don Juan bununla yetinmeyip huzurevinin genç çalışanı Jeannette’i ölümcül bir oyunla baştan çıkararak yaşlanmadığını kanıtlamaya girişir. Bu sırada, huzurevinin parasızlık nedeniyle kapanacağı ve sakinlerinin farklı yerlere dağıtılacağı haberi herkesi telaşlandıracaktır.

Şiirsel gerçekçiliğin en karamsar yönetmenlerinden olan Duvivier, yaşlanmayı, gençliğine yoğun bir özlem duyan ve kimi zaman çareyi, herkes için parlak geçmemiş o geçmişi yeniden yazmakta bulan tutkulu sahne insanlarının gözünden anlatıyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.