EN

Gösterim Tarihleri: 21.01.2023 Cumartesi 18.30 / 08.03.2023 Çarşamba 20.00 / 01.04.2023 Cumartesi 16.30

Yönetmen: Helke Sander
Senaryo: Helke Sander
Oyuncular: Helke Sander, Joachim Baumann, Frank Burckner, Eva Gagel, Ulrich Gressieker

Batı Almanya / 1978 / 98 dk. / Siyah Beyaz / Almanca / Türkçe Altyazılı


Edda Chiemnyjewski Batı Berlin'de yaşayan ve serbest çalışan bir fotoğrafçıdır. Aldığı telifler ne gündelik ihtiyaçlarını ne de yalnız büyüttüğü çocuğunun masraflarını karşılamaya yeter. Edda sürekli hesap yapar ve gece gündüz demeden çekime gider, hep daha fazla çalışır. Öyle ki kendine ayıracak zamanı kalmaz. Bir grup kadın sanatçıyla dâhil olduğu Berlin üzerine bir sergi, kapitalist sistem içerisinde kültür sanat dünyasında da sömürünün her anlamda devam ettiğini deneyimlemesine vesile olur.

70'li yıllarda Batı Almanya'da kadın hareketinin aktif bir üyesi olan Helke Sander, 1974 yılında Berlin'de Frauen und Film (Kadınlar ve Sinema) dergisini kurmuştu. Avrupa'da feminist film teorisine yoğunlaşan ilk yayın olan Frauen und Film, Genç Alman Sineması içindeki feminist kanadın kendi dilini oluşturmasında da çok önemli bir rol oynadı.

Yönetmenliğe 60'lı yıllarda televizyonda başlayan Helke Sander ilk uzun metrajlı sinema filminde başrolü de üstleniyor ve belgesel ile kurmaca arasında gidip gelen bir dil tutturuyordu. Feminist sinemanın köşe taşları arasında kabul edilen Her Yönden Kısıtlanmış Kişilik, Berlin Duvarı'nın aslında doğuyu mu yoksa batıyı mı hapsettiğini sorgular. Sander'in ironik makale filmi, sosyalist idealin öngördüğü her yönden gelişmiş yurttaşlara gönderme yapar. Kapitalist sistemin koyduğu sınırlarla kadınların bunu başarması mümkün müdür?

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.