EN

Gösterim Tarihleri: 07.05.2023 Pazar 14.00 / 10.06.2023 Cumartesi 14.00 / 20.06.2023 Salı 20.00

Yönetmen: Sylvina Boissonnas, Claudine Mulard
Senaryo: Claudine Mulard

Fransa / 1979 / 12 dk. / Renkli / Fransızca, Farsça / Türkçe Altyazılı


Humeyni’nin kadınlar için örtünmenin zorunlu olacağını açıkladığı 7 Mart 1979’u takip eden hafta boyunca sokaklar, kadınların yoğun protestosuna sahne olur. Bu sırada, feminist yazar Kate Millet’ın yanı sıra bir grup Fransız feminist de yerel bir kadın komitesinin davetiyle Kadınlar Günü için İran’da bulunmaktadır ve bu tarihî gösterileri filme alır. Ekip, İran’dan her biri 12 dakikalık dört adet 16mm film makarasıyla döner. Kadınların Kurtuluş Hareketi MLF’nin içindeki fraksiyonlardan Psikanaliz ve Politika üyelerinin de Fransa’ya dönmesinin ardından Claudine Mulard’ın anlatıcılığı ile kurgulanıp çok geçmeden Paris’te gösterilse de hiçbir zaman resmen dağıtımı yapılmayan film, 2009’da İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından çevrimiçi dolaşıma girmiştir.

*Film, Bani Khoshnoudi’nin Sessiz Çoğunluk Konuşuyor (The Silent Majority Speaks) filmiyle birlikte gösterilecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.