Gösterim Tarihi: 08.08.2021
Gösterim Yeri: Kalamış Parkı

Yönetmen: Volker Schlöndorff, Margarethe von Trotta
Senaryo: Volker Schlöndorff, Margarethe von Trotta
Oyuncular: Angela Winkler, Jürgen Prochnow, Mario Adorf. Dieter Laser

Almanya / 1975 / Almanca / 106 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP


Katharina Blum, ünlü bir avukatla eşinin yanında gündelik ev işleriyle ilgilenen genç bir kadındır. Bir gece katıldığı partide Ludwig’le tanışır, ilk görüşte birbirlerinden etkilenen çift geceyi birlikte geçirir. Ertesi sabah Katharina’nın evi, terörist olduğu iddiasıyla Ludwig’i arayan polis tarafından basılır. Ludwig evde değildir. Ludwig’in işbirlikçisi olduğu şüphesiyle tutuklanan Katharina’nın hayatı bir anda cehenneme döner. Terörist olmakla suçlanır, sorguya çekilmekle kalmaz, izlenir, aşağılanır ve medyada yerden yere vurulur.

Nobel Ödüllü yazar Henrich Böll’ün 1960’lı ve 1970’li yıllarda tüm dünya gibi Federal Almanya Cumhuriyeti’ni de etkisine alan Soğuk Savaş’ın korku ve paranoya ortamından yola çıkarak ve kısmen kendi deneyimlerine dayanarak kaleme aldığı romandan sinemaya uyarlanan film, tüm unsurlarıyla linç kültürüne teslim olmuş bir toplumda benliğini korumaya çalışan bir kadının hikâyesini anlatır. Seyircide duygu ve düşünce uyandırmayı önemseyen Yeni Alman Sineması’nın önde gelen temsilcilerinden Margarethe von Trotta ile Volker Schlöndorff birlikte yönettikleri filmde akımın prensiplerine uygun olarak hikâyeyi alabildiğine gerçekçi ve etkileyici kılan belgesele yakın bir anlatımı tercih etmişlerdir. Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru’nun zamana meydan okuyan bir film olmasının dünyanın insan hakları ve özgürlükler konusunda çok fazla yol alamamış olmasıyla bir ilgisi var şüphesiz ama bu seçkide yer almasının asıl sebebi, neredeyse yarım asır sonra bugün sinemasal değerinden ve gücünden bir şey kaybetmemiş olması.


* 5224 sayılı Kanun'un 7. maddesi gereğince sınıflandırılmamış filmler 18+ kabul edildiğinden film gösterimlerine, programda aksi belirtilmedikçe 18 yaş altı sinemaseverlerimiz katılamaz.

E-Posta: [email protected]
Telefon: +90 216 771 72 79