EN

Gösterim Tarihi: 08.12.2021 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Volker Schlöndorff, Margarethe von Trotta
Senaryo: Volker Schlöndorff, Margarethe von Trotta
Oyuncular: Angela Winkler, Jürgen Prochnow, Mario Adorf. Dieter Laser

Almanya / 1975 / Almanca / 106 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı 


Katharina Blum, ünlü bir avukatla eşinin yanında gündelik ev işleriyle ilgilenen genç bir kadındır. Bir gece katıldığı partide Ludwig’le tanışır, ilk görüşte birbirlerinden etkilenen çift geceyi birlikte geçirir. Ertesi sabah Katharina’nın evi, terörist olduğu iddiasıyla Ludwig’i arayan polis tarafından basılır. Ludwig evde değildir. Ludwig’in işbirlikçisi olduğu şüphesiyle tutuklanan Katharina’nın hayatı bir anda cehenneme döner. Terörist olmakla suçlanır, sorguya çekilmekle kalmaz, izlenir, aşağılanır ve medyada yerden yere vurulur.

Nobel Ödüllü yazar Henrich Böll’ün 1960’lı ve 1970’li yıllarda tüm dünya gibi Federal Almanya Cumhuriyeti’ni de etkisine alan Soğuk Savaş’ın korku ve paranoya ortamından yola çıkarak ve kısmen kendi deneyimlerine dayanarak kaleme aldığı romandan sinemaya uyarlanan film, tüm unsurlarıyla linç kültürüne teslim olmuş bir toplumda benliğini korumaya çalışan bir kadının hikâyesini anlatır. Seyircide duygu ve düşünce uyandırmayı önemseyen Yeni Alman Sineması’nın önde gelen temsilcilerinden Margarethe von Trotta ile Volker Schlöndorff birlikte yönettikleri filmde akımın prensiplerine uygun olarak hikâyeyi alabildiğine gerçekçi ve etkileyici kılan belgesele yakın bir anlatımı tercih etmişlerdir. Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru’nun zamana meydan okuyan bir film olmasının dünyanın insan hakları ve özgürlükler konusunda çok fazla yol alamamış olmasıyla bir ilgisi var şüphesiz ama bu seçkide yer almasının asıl sebebi, neredeyse yarım asır sonra bugün sinemasal değerinden ve gücünden bir şey kaybetmemiş olması.
 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.