EN

Gösterim Tarihleri: 20.01.2023 Cuma 20.00 / 31.03.2023 Cuma 20.00 / 06.04.2023 Perşembe 20.00

Yönetmen: Rainer Werner Fassbinder
Senaryo: Rainer Werner Fassbinder
Oyuncular: Brigitte Mira, El Hedi ben Salem, Barbara Valentin, Irm Hermann, Rainer Werner Fassbinder

Batı Almanya / 1974 / 92 dk. / Renkli / Almanca / Türkçe Altyazılı


Emmi hem sağanak yağmurdan kaçmak hem de kulağına çalınan egzotik melodilerin uyandırdığı merakla önünden geçtiği bara dalar. 60 yaşındaki temizlikçi kadın, misafir işçilerin takıldığı bu mekâna girer girmez dikkat çeker. Bar ahalisi beklenmedik müşteriye gülerken, içlerinden biri ona şefkatle yaklaşır. Üzerlerine dikilen yargılayıcı gözlere aldırmayan Ali ve Emmi pistte dans eder, sonra da bardan birlikte çıkarlar. Eve beraber döner, geceyi birlikte geçirir ve ardından da beraber yaşamaya başlarlar. Ali'ye âşık olan Emmi, evlenme kararını çevresine açıkladığındaysa hem iş arkadaşları hem de çocukları tarafından dışlanır.

Douglas Sirk'ün muhteşem melodramı Her Şey Senin İçin (All That Heaven Allows, 1955) aralarındaki yaş ve sınıf farkı nedeniyle toplumsal baskıyla karşılaşan bir çiftin mücadelesini konu alır. Sirk'e ve Her Şey Senin İçin'e hayranlığını her zaman dile getirmiş Fassbinder ise aynı hikâyeyi yeni katmanlar ekleyerek ele alır Korku Ruhu Kemirir'de. Emmi ve Ali'yi aralarındaki yaş farkından çok, içinde yaşadıkları toplumun ırkçı önyargıları ayırır. Yıllar sonra Todd Haynes Cennetten Çok Uzakta'yı (Far from Heaven, 2002) çekerken, hem Sirk'e hem de Fassbinder'e saygı duruşunda bulunur.

1974 yılında Cannes'da yarışan Korku Ruhu Kemirir büyük bir ilgi görür ve FIPRESCI ödülünü kazanır. Fassbinder'in ilk büyük uluslararası başarısı, aynı zamanda onun kalabalık filmografisinin doruk noktalarından biri ve çoğu eleştirmene göre sinemasının özetidir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.