EN

Gösterim Tarihleri: 22.10.2022 Cumartesi 14.00 / 01.11.2022 Salı 20.00 / 25.12.2022 Pazar 18.30

Yönetmen: Jean Vigo
Senaryo: Jean Guinée (senaryo), Albert Riéra (uyarlama, diyalog), Jean Vigo (uyarlama, diyalog)
Oyuncular: Dita Parlo, Jean Dasté, Gilles Margaritis, Michel Simon, Louis Lefèbvre

Fransa / 1934 / Fransızca, Rusça / 89 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Çatana kaptanı Jean ile Juliette evlenip Jean’ın çatanasında yaşamaya başlar; lâkin genç çift mütevazı yaşantılarında yalnız değildir. Gençliğinde dünyayı gezmiş, her yerden tuhaf nesneler toplayan, kendi de biraz tuhaf bir denizci olan Jules, genç bir miço ve yarım düzine kedi de onlara eşlik etmektedir. O güne dek köyünden çıkmamış olan Juliette’in, Paris’e yanaştıklarında duyduğu heyecan kursağında kalır. Paris’i görmek için Jean’dan habersiz gizlice karaya çıkar. Eşinin yokluğunu fark eden Jean öfkesine kapılarak demir alsa da çok geçmeden bu kararından pişmanlık duyacaktır.

Yönetmen, yasaklı filmi Hal ve Gidiş Sıfır’ın (1933) ardından, babasının da vaktiyle desteklediği bir anarşistle ilgili bir hapishane filmi çekmek istese de yapımcısı, Vigo’yu vazgeçirerek bu hikâyeyi çekmeye ikna eder. Film, “belgesel gerçekçilik”le gerçeküstücülüğü birleştirerek doğal oyunculuklar, kamera hareketleri, kurgusu ve müziğiyle birlikte bir şiire dönüşür.

1920’lerin gerçeküstücü sinemasıyla 1930’ların şiirsel gerçekçi sineması arasında köprü niteliği taşıyan L’Atalante, 29 yaşında ölen Vigo’nun tek uzun metraj filmidir. Tüberküloz hastası olan ve filmi soğuk havada çekerken kötüleşen Vigo, yapım şirketi Gaumont’un filmi 89 dakikadan 65 dakikaya indirmesine ve filme dönemin popüler şarkısından hareketle Le Chalande qui passe (Geçip Giden Çatana) adını vermesine karşı koyamamıştır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.