EN

Gösterim Tarihleri: 13.01.2023 Cuma 20.00 / 22.03.2023 Çarşamba 20.00 / 01.04.2023 Cumartesi 18.30

Yönetmen: Rainer Werner Fassbinder
Senaryo: Peter Märthesheimer, Pea Fröhlich (Rainer Werner Fassbinder'in bir fikrinden yola çıkarak…)
Oyuncular: Hanna Schygulla, Klaus Löwitsch, Ivan Desny, Gisela Uhlen, Elisabeth Trissenaar, Gottfried John, Hark Bohm

Batı Almanya / 1979 / 120 dk. / Renkli / Almanca, İngilizce / Türkçe Altyazılı

Sene 1943... Maria ve Hermann evlilik yemini ederken bir hava saldırısı devam etmektedir. Bombalar altında evlendiği asker kocasını tekrar cepheye uğurlayan Maria, savaş bittikten sonra onun yolunu gözler. Diğer yandan annesi ve dedesiyle yaşayan genç kadının evi geçindirmesi gerekir. Kocasının öldüğü haberini aldıktan sonraysa her şeye daha pragmatik yaklaşır. Maria Braun'un başarılı bir iş kadınına dönüşeceği yolculukta ilk önemli dönemeç de böylece gerçekleşir. Fakat beklenmedik bir anda Hermann geri döner.

Fassbinder'in Batı Almanya üçlemesinin ilk filmi olan Maria Braun'un Evliliği II. Dünya Savaşı sonrasındaki ekonomik mucize dönemine odaklanır. Film bir kadının başarı öyküsünü anlatır, ancak duygularını ve gerçek aşkını bastırarak başarıya ulaşan bir kadındır Maria Braun. Başka bir deyişle hem güçlü bir kadın hem de trajik bir figür, yani tipik bir Fassbinder karakteridir. Yönetmenin favori oyuncularından Hanna Schygulla da bu karakteri başarıyla canlandırır.

Gösterime girdiği yıl Almanya'da müthiş bir gişe başarısı elde eden Maria Braun'un Evliliği, François Truffaut'dan Thomas Elsaesser'e ya da Roger Ebert'a pek çok yönetmen, sinemacı, akademisyen ve eleştirmenin hayranlığını kazanmıştır. Fassbinder'in en kolay içine girilebilir ama aynı zamanda en karakteristik filmlerindendir. Bunda Schygulla'nın ödüllü performansı kadar, Fassbinder'in klasik anlatım tekniklerini başarıyla uygulaması ve filmin stilize görselliğinin de etkisi büyüktür.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.