EN

Gösterim Tarihleri: 04.02.2023 Cumartesi 14.00 / 03.03.2023 Cuma 20.00

Yönetmen: Werner Schroeter
Senaryo: Werner Schroeter

Oyuncular: Magdalena Montezuma, Christine Kaufmann, Candy Darling, Manuela Riva, Ingrid Caven

Batı Almanya / 1972 / Almanca / 104 dk. / Renkli, Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı
 

Maria Malibran 19. yüzyılın en popüler opera şarkıcılarındandır. Opera tarihinde genellikle ilk diva olarak anılır ve onu çağdaşlarından ayıran özellikler arasında öncelikle ses aralığı ve performanslarının aşırı tutkulu olması sayılır. Hatta geçirdiği ağır bir kaza sonrasında dinlenmeyi reddedip sahne almaya devam eder ve bir gün sahnede şarkı söylerken bayılır. Bir hafta sonra da ölür. 28 yaşında hayata veda eden Malibran pek çok mite kaynaklık etmiş, hayat hikâyesi de birkaç defa sinemaya uyarlanmıştır. Bu filmlerden Maria Malibran'ın Ölümü ise, isminin aksine, ünlü şarkıcının hayatı ya da ölümüyle doğrudan ilgilenmez. Werner Schroeter'in filmi daha ziyade yönetmenin opera ve performansa duyduğu hayranlığın bir dışavurumudur.

Film boyunca çoğunlukla yakın plan çekilmiş kadın yüzleri görürüz. Bazen klasik aryalara bazense 20. yüzyıldan popüler şarkılara playback yaparlar. Fakat çoğu sahnede bilinçli bir tercihle dudak hareketleri sözlere uymaz. Her ne kadar filmin merkez noktasında müzik ve performans yer alsa da Maria Malibran'ın Ölümü yer yer sessiz filmleri anımsatan bir ifadeler galerisidir. Bu sahneler klasik anlamda bir hikâye ile birbirine bağlanmaz, daha ziyade birer motifin görselleştirilmesidirler.

Werner Schroeter'in önemli esin kaynaklarından birisi Amerikan yeraltı sinemasıdır. Filmde Andy Warhol'un süperstarlarından Candy Darling'e rol vermesi de bunun bir göstergesidir. Genç Alman Sineması'nın en bildik yüzlerinden gay ikonu Magdalena Montezuma da Schroeter'in çoğu filminde olduğu gibi oyuncu kadrosundadır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.