Gösterim Tarihi: 18.08.2021
Gösterim Yeri: Kalamış Parkı

Yönetmen: Shohei Imamura
Senaryo: Shohei Imamura, Shichirô Fukazawa
Oyuncular: Ken Ogata, Sumiko Sakamoto, Tonpei Hidari

Japonya / 1983 / Japonca / 130 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı /  DCP


19. yüzyılda, Japonya’da, uzaklardaki yoksul bir dağ köyünde geçen filmde geleneğe göre 70 yaşına giren herkes köy halkına daha fazla yük olmasın diye dağa götürülüp ölüme terk edilmektedir. 69 yaşındaki Orin zamanının yaklaştığının farkındadır, sağlığı gayet yerinde olmasına rağmen oğlu tarafından zorla dağa sürüklenen komşusu gibi hayata gereğinden fazla tutunup onurundan feragat etmeye hiç niyeti yoktur. Kalan bir yılını kendi ölümünden sonra hayata devam edecek ailesi ve köy halkı için son görevlerini yerine getirmekle geçirecektir.

İnsanı kendi doğasıyla, dış dünyayla ve toplumsal hayatla ilişkisi bakımından ele alan benzersiz filmleriyle Japon Yeni Dalgası’nın en özgün ve önemli sinemacılarından Shohei Imamura aynı zamanda Japonya’nın uluslararası planda en çok tanınan ve takdir gören yönetmenlerindendir. 2006’da kaybettiğimiz bu büyük sinemacının, Shichirō Fukazawa’nın aynı adlı romanından sinemaya uyarladığı filmi Narayama Türküsü ise insanın dünyadaki mücadelesinin beyazperdedeki en sert ve çarpıcı tasvirlerinden biridir belki. 1983’te Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye alan film, Imamura’nın görsel ustalığının zirve noktalarından biri sayılır aynı zamanda.


* 5224 sayılı Kanun'un 7. maddesi gereğince sınıflandırılmamış filmler 18+ kabul edildiğinden film gösterimlerine, programda aksi belirtilmedikçe 18 yaş altı sinemaseverlerimiz katılamaz.

E-Posta: [email protected]
Telefon: +90 216 771 72 79