Gösterim Tarihi: 04.08.2021
Gösterim Yeri: Kalamış Parkı

Yönetmen: Ettore Scola
Senaryo: Ruggero Maccari, Ettore Scola, Maurizio Costanzo (işbirliği)
Oyuncular: Sophia Loren, Marcello Mastroianni, John Vernon, Françoise Berd

İtalya, Kanada / 1977 / İtalyanca / 106 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP


1938 Mayıs’ında Hitler’in Mussolini’yle görüşmek üzere Roma’ya geldiği gün görkemli bir geçit töreni düzenlenecektir. Bu tarihî olayı kutlamak için neredeyse bütün Roma halkı sokağa dökülür. Aynı avluya bakan karşılıklı dairelerde oturan altı çocuklu ev kadını Antonietta ile eşcinsel olduğu gerekçesiyle radyodaki görevinden uzaklaştırılan Gabriele hariç. Faşizmi sorgusuz sualsiz destekleyen Antonietta ile faşizm karşıtı Gabriele’in hayatı o gün tesadüfen kesişecek ve her ikisini de derinden etkileyecektir.

Kullanılan arşiv görüntülerinden de anlaşılacağı üzere tarihte yaşanmış bir günü esas alan filmdeki Gabriele de, eşcinsel olduğu gerekçesiyle o dönem faşist iktidarın hedef aldığı gerçek bir radyo sunucusundan mülhem bir karakter. Toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık ve şiddetin faşizmin tesisi ve gelişmesindeki kritik rolünü, karşı saflarda yer alıp aynı düzen tarafından farklı şekillerde ezilen iki kişi üzerinden ele alan yönetmen Ettore Scola, değişim ve dönüşüm umudunu bu farklı öznelerin etkileşiminde, ezilenlerin karşılaşmasında yeşertiyor.

Yönetmenin oyuncu seçimi de toplumsal cinsiyet rollerine getirilen eleştiriyi pekiştirir nitelikte. İtalyan sinemasında ideal kadın temsili ve ideal erkek temsili olarak yer etmiş Loren ve Mastroianni’nin filmde hayat verdikleri karakterler bir bakıma kendilerini de hapseden kalıplara bir meydan okuma halini alarak eleştiriyi daha da vurguluyor.

Antonietta’nın kızlarından Maria Luisa’yı oynayan Alessandra Mussolini’nin faşist lider Benito Mussolini’nin torunu olması filme dair ilginç ayrıntılardan biri. Dünyanın önde gelen film festivallerinden pek çok ödülü ve adaylığı bulunan film 2014 yılında Venedik Film Festivali’nde En İyi Restore Edilmiş Film ödülünü kazandı.


* 5224 sayılı Kanun'un 7. maddesi gereğince sınıflandırılmamış filmler 18+ kabul edildiğinden film gösterimlerine, programda aksi belirtilmedikçe 18 yaş altı sinemaseverlerimiz katılamaz.

E-Posta: [email protected]
Telefon: +90 216 771 72 79