EN

Gösterim Tarihi: 17.08.2022 Çarşamba 21.00

Yönetmen: Pedro Almodóvar
Senaryo: Pedro Almodóvar
Oyuncular: Penélope Cruz, Milena Smit, Israel Elejalde

İspanya, Fransa / 2021 / İspanyolca / 123 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı


Venedik Film Festivali’nin açılışını yapan bu renkli Pedro Almodóvar filminde, istemeden hamile kalan ve doğum yapmaya hazırlanan iki kadının yolu aynı hastane odasında kesişir. Pişman olan genç Ana korkuyla, orta yaşlarındaki Janis ise büyük bir heyecanla doğum anını beklemektedir. Bu esnada aralarında gelişen tuhaf bağ, ikisinin de hayatlarını sürpriz bir şekilde yeniden kurgulayacaktır.

İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar’ın rengârenk Madrid sokaklarında hayat bulan bu şatafatlı melodramında, yönetmenin renkleri ve tasarımları kullanma konusundaki ustalığına bir kez daha şahit oluyoruz. Almodóvar, filmografisinin fetiş temalarından biri olan annelik kavramını geçmişin ve şimdinin travmalarının iç içe geçtiği, ülkenin siyasi geçmişine atıfta bulunan katmanlı bir öyküyle masaya yatırıyor. Bu politik yanıyla yönetmenin önceki filmlerinden ayrılan yapım, Alberto Iglesias’ın filmin atmosferine eşsiz dokunuşlarda bulunan Hitchcockvari müzikleriyle Oscar’a aday gösterilirken bir diğer Oscar adaylığı da başrolde kariyerinin en incelikli performanslarından birine imzasını atan Penélope Cruz’a gitmişti.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.