Gösterim Tarihi: 15.08.2021
Gösterim Yeri: Kalamış Parkı

Yönetmen: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
Senaryo: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
Oyuncular: Chiara Mastroianni, Danielle Darrieux, Catherine Deneuve, Simon Abkarian

Fransa, ABD / 2007 / Fransızca, Farsca / 96 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı / Dijital


Marji, devrim sırasında ailesiyle İran’ın başkenti Tahran’da yaşamakta olan küçük bir kızdır. Şah rejiminin devrilmiş olmasına sevinen, ilerici ve Batı sempatizanı aile, iktidarı ele geçiren Mollaların kurduğu katı İslami rejime bir türlü ayak uyduramaz. Bir gün biteceğini umarak uzun süre zorlukla ayak uydurmaya çalışırlar fakat Marji’nin başını kapatması zorunlu hala gelince kızlarının geleceği için çareyi Marji’yi yurtdışına okumaya göndermekte bulurlar. Ailesini geride bırakmak zorunda kalan Marji, onların özlemleri ve artan endişelerinin dışında bir de ergenlik dönemiyle baş etmeye çabalar. Her şeyi ve herkesi sorgulayarak, uzun bir süre farklı bir kültüre ayak uydurmaya çalışan genç kız ülkesine geri döndüğünde, bir kadın olarak kısıtlanan özgürlüklerinin baskısıyla başa çıkmaya çalışırken ülkesinde dayatılanlar ile kendi doğruları arasında sık sık çatışmalar yaşar.

Marjane Satrapi’nin kendi çocukluğundan yola çıkarak resmettiği, aynı isimli çizgi romanından yönetmen Vincent Paronnaud ile beraber uyarladığı animasyon çoğu zaman komik olmakla beraber aşırı duygusal olmadan, oldukça dürüst ve hüzünlü gerçekçiliğiyle, gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmler listesinde sıklıkla kendine yer buluyor. Fransızca konuşan bir kadının çocukluğunu ve genç yetişkinliğini Tahran’dan Viyana’ya, 1980'ler ve 90'larda yaşanan kültürel, sosyal ve politik ortamları da ıskalamadan anlatmayı başarıyor.

Satrapi’nin çizgi romanda yakaladığı tarzı takip ederken benzersiz ve akıcı bir animasyon stili kullanan yönetmenler, izleyicileri alışkın olmadıkları, Doğunun egzotik masallarından çok farklı bir dünyanın içine çekiyor. Kültür çatışmaları, ergenlik sancıları ile beraber ailenin üç kuşak kadınının çatışmaları da zekice bir mizahla harmanlanarak seyirciyle buluşuyor. Marjane Satrapi’nin gençliğini Chiara Mastroianni seslendirirken annesini de gerçek hayattaki annesi Catherine Deneuve’in sesiyle izliyoruz. Gösterildiği yıl Cannes Film Festivali’nden iki ödülle dönen filmin En İyi Animasyon Film dalında da Oscar adaylığı bulunuyor.


* 5224 sayılı Kanun'un 7. maddesi gereğince sınıflandırılmamış filmler 18+ kabul edildiğinden film gösterimlerine, programda aksi belirtilmedikçe 18 yaş altı sinemaseverlerimiz katılamaz.

E-Posta: [email protected]
Telefon: +90 216 771 72 79