EN

Gösterim Tarihi: 11.05.2022 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Andreas Dresen
Senaryo: Laila Stieler
Oyuncular: Meltem Kaptan, Alexander Scheer, Charly Hübner, Nazmi Kırık, Sevda Polat, Abdullah Emre Öztürk

Almanya, Fransa / 2022 / 119 dk. / Renkli / Almanca, Türkçe, İngilizce / Türkçe Altyazılı


Murat Kurnaz, aslında çabucak ortaya çıktığı üzere, yanlış zamanda yanlış yerdedir. 2001 yılında Pakistan'da bir Kur'an kursuna gider. Fakat 11 Eylül sonrasında ABD Afganistan'a savaş açar ve Kurnaz da söz konusu seyahat nedeniyle şüpheli konumuna düşer. Tutuklanır ve Guantanamo'ya götürülür. Beş yıl boyunca yasal hiçbir gerekçe olmamasına rağmen burada hapis tutulur. Korkunç bir karanlık, insanlık dışı bir işkence, Andreas Dresen'ın da söylediği üzere, içerdiği apaçık ümitsizlikle filme alınamayacak bir malzeme. Fakat yönetmen bu hikâyeyi anlatmak için perspektifi değiştiriyor ve devreye Murat Kurnaz'ın annesi Rabiye ve avukatı Bernhard Docke giriyor. İkisi beraber imkânsızı başarır; ABD başkanı George W. Bush'a karşı verdikleri mücadele ABD Yüksek Mahkemesi'ne gider ve davayı kazanırlar.

Bu yıl Berlinale'den En İyi Başrol Performansı ve En İyi Senaryo ödülleriyle dönen film, Murat Kurnaz'ın hikâyesini işte bu perspektiften anlatıyor. Dresen'a göre bunun sebebi, filmin zayıf olanın gücünü konu alması. "Dünya ne kadar tek parça gözükürse gözüksün, onu değiştirmek mümkündür," diyor yönetmen. Günümüzde giderek daha da önem kazanan bir mesaj, rolüne cuk oturmuş ve şahane komedi performansları sergileyen iki başrol oyuncusuyla umut dolu bir film.

*Goethe-Institut ve German Films ortaklığıyla sunulan KINO 2022: Alman Filmleri Türkiye'de kapsamında gösterilmektedir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.