EN

Gösterim Tarihi: 14.08.2022 Pazar 21.00

Yönetmen: Hayao Miyazaki
Senaryo: Hayao Miyazaki
Oyuncular: Rumi Hiiragi, Miyu Irino, Mari Natsuki

Japonya / 2001 / Japonca / 125 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı


İngilizce dışında bir dilde olup Oscar ödülü kazanan ilk animasyon olan Ruhların Kaçışı, izleyiciyi sinema tarihinin en eşsiz süper kahramanlarından biriyle tanıştırır. Animasyon türünün en büyük ustalarından Hayao Miyazaki'nin, efsanevi yapım şirketi Studio Ghibli çatısı altında ürettiği bu benzersiz başyapıt, sevimli ve cesur bir kız çocuğunun büyülü varlıklarla dolu fantastik bir evrende atıldığı maceraları takip ediyor. Japonya’da kırılması güç bir gişe hasılatı elde eden ve bu rekoru tam 19 yıl boyunca elinde tutan film, Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’yı kazanan ilk animasyon olma özelliğine de sahiptir.

Japonların dinî inancı Shinto başta olmak üzere ülkenin kültürüne dair pek çok değeri bünyesinde barındıran hikâye, banliyödeki yeni evlerine taşınmak üzere yola çıkan 10 yaşındaki Chihiro ve ailesinin maceraları üzerinden masumiyetin yitimi ve bir büyüme yolculuğuna doğru atılan ilk adımları takip eder. Yeni evlerine doğru yaptıkları yolculuk esnasında esrarengiz bir tünelden geçen aile, kendini terk edilmiş mekânlarla dolu bir eğlence parkında bulur. Chihiro’nun annesi ve babası, buradaki bir restoranda büyülü olduklarını sonradan öğrenecekleri yiyecekleri silip süpürünce domuza dönüşürler. Bu yabancı evrende bir başına kalan Chihiro, parkın birtakım doğaüstü varlıklar tarafından kullanılan sıradışı bir tatil yeri olduğunu keşfeder. Chihiro, ailesini ele geçiren büyüyü bozup bu uğursuz yerden kurtulmak için kötücül cadı Yubaba’nın işlettiği bir gece hamamında çalışmak ve tek rehberi Haku’nun da yardımıyla birbirinden zorlu sınavlardan geçmek zorundadır.

Ruhların KaçışıJaponya İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğiyle beyazperdede seyirciyle buluşuyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.