EN

Gösterim Tarihi: 21.08.2022 Pazar 21.00

Yönetmen: Nesli Çölgeçen
Senaryo: Nesli Çölgeçen, Hakan Aytekin, İrfan Eroğlu
Oyuncular: Şener Şen, Ali Uyandıran, Uğur Yücel, Üstün Asutay, Güzin Çorağan, Can Kolukısa, Tuncay Akça

Türkiye / 1987 / Türkçe / 107 dk. / Renkli


Selamsız, günlük gazetelerin ancak bir gün sonra ulaşabildiği, ücra bir Anadolu kasabasıdır. Bir gün, yakınlarındaki tren yolundan cumhurbaşkanının treninin geçeceği öğrenilir. Bunun üzerine kasabanın belediye başkanı esnaftan bir bando kurarak cumhurbaşkanının trenini durdurmayı ve onu kasabaya davet etmeyi tasarlar. Böylece hem kasaba ihya olacak hem de kendisine Ankara’nın yolu açılacaktır. Tek sorun, kasabada ne müzik aleti ne de müzikten anlayan biri olmasıdır. Yoksul halk başta konuya sıcak bakmasa da müzik aletleri almak için arasında para toplar, acilen bir bando şefi bulmak için ise gazeteye ilan verilir. Gelen şef her ne kadar beklendiği gibi çıkmasa da halk zamanla seferber olur ve bütün kurtuluş ümidini o trenin durmasına, cumhurbaşkanının kasabada ağırlanmasına bağlar. Tren kasabada duracak mıdır?

Filmin senaryosu gerçek bir olaya dayanıyor. 1937’de Akşehir’de yaşanan olayın Tarih ve Toplum dergisinin Aralık 1984 sayısında yayımlanması üzerine babası da eski bando müzisyeni olan Nesli Çölgeçen hikâyeyle ilgilenir ve film, 1986’da Kütahya Tavşanlı’da çekilir. Filmde yer alan bando, Tavşanlı’daki kömür işletmelerinin bando üyelerinden meydana getirilir.

12 Eylül’ün izlerinin taze, Kenan Evren’in hâlâ cumhurbaşkanı olduğu bir dönemde çekilen film, yöneticilerin halka yaklaşımına yönelik vurucu bir eleştiri. Dikkat çeken özgün müziği Serdar Ateşer’e ait.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.