EN

Gösterim Tarihleri: 05.12.2021 Pazar 15:00 / 20.01.2022 Perşembe 20:00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan
Oyuncular: Ekrem Bora, Tamer Yiğit, Belgin Doruk

Türkiye / 1964 / Türkçe / 98 dk. / Siyah Beyaz 


1950’li yılların Türkiye’sindeki politik iklimin meşhur “Her mahallede bir milyoner yaratacağız” iddiasından yola çıkan Metin Erksan, Suçlular Aramızda’da söz konusu mahallelerde yetişen gençlerin yaşamına odaklanır. Toplumsal gerçekçi bir noktadan hareket eden yönetmen, önceki yılların politikalarının ürünü olan yeni sosyal duruma dair keskin bir gözlem sunmayı başarır.

Film, zengin bir ailenin evinde yaşanan bir hırsızlık vakasıyla açılır. Çok kıymetli olan bir kolye çalınmıştır. Hırsızın konağın içinden biri olduğunu düşünen ev sahipleri, çalışanlara sınıf farklılıkları ve önyargıyla yaklaşmaya başlar. İşin daha da ilginç tarafı çalınan kolye aslında sahtedir. Zengin ailenin oğlu Mümtaz, kolyenin sahte olmasından utanç duyup bunu gizlemeye çalışırken, olayın faillerinden Halil, bir an önce yüklü miktarda parayı elde etmek istemektedir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.