EN

Gösterim Tarihleri: 28.11.2021 Pazar 15.00 / 16.12.2021 Perşembe 20.00

Yönetmen: Yılmaz Güney, Şerif Gören
Senaryo: Yılmaz Güney, Şerif Gören
Oyuncular: Yılmaz Güney, Gülsen Tunççelik Alnıaçık, Tuncel Kurtiz

Türkiye / 1970 / Türkçe / 100 dk. / Siyah Beyaz
 

Cabbar, Adana’da iki atıyla faytonculuk yapmakta; eşi, yaşlı annesi ve beş çocuğuyla kıt kanaat geçinmektedir. Belediyenin faytonları kaldırma kararını diğer faytoncular gibi endişeyle karşıladığı sırada bir otomobilin atına çarpıp öldürmesiyle birlikte dünyası hepten başına yıkılır. Karakolda suçlu bulunduğu yetmezmiş gibi diğer atına da alacaklılar el koyar. Atlarını kaybedince daha da derin bir yoksulluk ve çaresizliğe sürüklenen Cabbar bütün umudunu, arkadaşı Hasan ile birlikte, “nefesi kuvvetli” bir hocanın peşine takılıp define bulmaya bağlar.

Yılmaz Güney “gerçeğin destanı” olarak tanımladığı Umut’ta babasının hikâyesini anlatmaktadır. Dünya sineması içinde İtalyan Yeni Gerçekçi sinemanın başyapıtlarından Bisiklet Hırsızları (1948) ve Satyajit Ray’in ondan aldığı ilhamla çektiği Pather Panchali’nin (1955) yoldaşı sayılabilecek Umut şaşırtıcı olmayan bir şekilde sansür kurulu tarafından yasaklanmış, ardından kaçak olarak götürüldüğü Cannes Film Festivali’nde ise salon alkışlarla inlemiştir.

Aksiyon kahramanı ‘Çirkin Kral’ın yerini toplumsal adalet arayan ve sınıf mücadelesinden bahseden bir Yılmaz Güney’e bıraktığı film, hem Yılmaz Güney sineması hem de Türkiye sinema tarihi açısından bir dönüm noktasıdır. Toplumcu gerçekçi sinemamıza öncülük eden bu başyapıt, bugüne kadar eleştirmenler arasında yapılan sayısız yerli sinema araştırmasında bütün zamanların en iyi filmi seçilmiştir. 

İkinci yönetmenliğini Şerif Gören’in üstlendiği Umut, 2. Uluslararası Adana Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu ve Arif Erkin Güzelbeyoğlu’nun müziğiyle En İyi Film Müziği ödüllerini toplar; sonraki yıllarda Toronto, Venedik ve Karlovy Vary gibi önde gelen uluslararası festivallerde seyirciyle buluşan film bugün hâlâ kapitalist düzenin kıskacındaki insanın koyu çaresizliğinin sinemadaki en etkileyici temsillerinden biri.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.