EN

Gösterim Tarihi: 22.07.2019 Pazartesi 21.00
Gösterim Yeri: Kalamış Parkı

Yönetmen: Charles Chaplin
Senaryo ve Müzik: Charles Chaplin
Oyuncular: Charles Chaplin, Edna Purviance, Jackie Coogan

A.B.D. / 1921 / İngilizce / 60 dk. / Sessiz (Canlı Orkestra Müziği Eşliğinde) / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı / DCP

Yıldızlar Altında Sinema haftasının açılış gecesinde, sinemanın büyük ustası Charlie Chaplin’in ilk uzun metrajlı filmi Yumurcak, Türkiye’de ilk kez açık havada kurulan beyazperdede, canlı orkestra performansı eşliğinde seyirciyle buluşacak. Yumurcak filminin bizzat Chaplin tarafından bestelenen müziği, Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrasının yorumuyla filme eşlik edecek.

Yumurcak filminin Chaplin’in yaşamında ve kariyerinde çok özel bir yeri vardır. Daha ilk filminde bir başyapıta imza atan sinemacı, bu filmi doğumundan üç gün sonra kaybettiği ilk çocuğunun ölümü üzerine bir süredir içinde bulunduğu yaratıcı bunalımı bir anda üzerinden atarak kılı kırk yaran bir özenle çalıştığı uzun bir çalışma sürecinin sonunda ortaya koyar. 

Komediyle hüznün hayattaki kadar büyük bir doğallıkla bir araya geldiği nadir filmlerden olan Yumurcak, evlilik dışı dünyaya geldiği için annesi tarafından terk edilen bir çocuk ile sokakta bulduğu bu çocuğa gönülsüz de olsa babalık eden Şarlo’nun hikâyesini anlatır. Çocuk 5 yaşına geldiğinde ikili kârlı bir iş ortaklığı kurmuştur bile: Çocuk gidip camları kırar, arkasından gelen ekip arkadaşı bu camları tamir ederek para kazanır. Böylece geçinip giderlerken sosyal hizmetler görevlileri çocuğun devlet himayesinde bakılması gerektiğine karar verir. Şarlo çocuğu onlara vermemek için büyük bir mücadele verecektir.

Charlie Chaplin’in bu sahnelerde perdeye yansıttığı acılı, yırtıcı ve son derece duygu yüklü performansta hiç şüphe yok ki, 7 yaşında annesinden koparılarak bir bakımevine yerleştirilen yönetmenin kendi çocukluk anılarının etkisi vardır.

Charles Spencer Chaplin 1889’da Londra’da doğar. Babası da annesi de şarkıcılık ve oyunculuk yapan birer sahne sanatçısıdır. Babasının erken yaştaki ölümü ve annesinin hastalığı nedeniyle Chaplin 10 yaşından itibaren kendi başının çaresine bakmak zorunda kalır. Küçük kardeşi Sydney ile beraber kendileri için en mantıklı yolun aile mesleğini seçmek olduğuna karar verir ve sahneye çıkmaya başlarlar. Charlie kısa sürede step dansçısı olarak isim yapar. İlk ciddi rolünde sahneye çıktığındaysa 12 yaşındadır. O günden itibaren parlak bir vodvil komedyeni olarak kariyer basamaklarını hızla tırmanır ve çok geçmeden ardı ardına bir dizi önemli yapım şirketiyle anlaşmalar yaparak yoğun bir çalışma temposuna gireceği Amerika’ya transfer olur. Hollywood’un ilk büyük yıldızlarından olan ve Şarlo karakteriyle sessiz sinema döneminin ikonlarından birine hayat veren Chaplin’in, Yumurcak, Altına Hücum (The Gold Rush,1925), Sahne Işıkları (The City Lights, 1931), Modern Zamanlar (Modern Times,1936), Büyük Diktatör (The Great Dictator, 1940) gibi sinema tarihinin hazinelerine imza atacağı yönetmenlik kariyeri de burada başlar. 

Yıldızlar Altında Sinema haftası programında yer alan ilk uzun metrajlı filmi çoğu hayranı için Charlie Chaplin’in en kişisel ve en mükemmel filmidir.
 

• Hava muhalefeti durumunda etkinlik bir gün sonrasına ertelenebilir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.