Gösterim Tarihi: 16.05.2019 / 19.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Vittorio De Sica
Senaryo: Cesare Zavattini
Oyuncular: Gabriella Pallotta, Giorgio Listuzzi, Gastone Renzelli, Maria Di Rollo, Maria Di Fiori, Emilia Maritini, Angelo Bigioni
İtalya / 1956 / İtalyanca / 91 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı / DVD

Yönetmeni De Sica’ya Cannes’da OCIC ödülünü (Katolik Kilisesi Ödülü) kazandıran Yuvasızlar amatör başrol oyuncuları, alabildiğine yalın yoksulluk anlatımı ve yerinde çekimlerin hikâyeye kattığı doğal ayrıntılarla İtalyan Yeni Gerçekçiliği akımının tüm ilkeleriyle hayat bulduğu filmlerden biridir. 

Duvarcı ustası eniştesinin yanında çıraklık yapan Natale ile doğru düzgün bir işi olmayan Luisa maddi güçlüklere ve Luisa’nın babasının itirazına karşın evlenirler. Genç evli çift, Natale’nin kalabalık ailesiyle birlikte yaşamaya başlar fakat mahremiyetlerinin olmayışı ve eniştenin eli sıkılığı genç çifti çok geçmeden usandırır, gidecek yerleri olmadığı halde birkaç parça eşyalarını bir el arabasına yükleyip yola düşerler. Ev arayışları sonuçsuz kalan genç çift Roma’nın kenar mahallelerinde tek göz bir gecekondu inşa etmeye kalkışır. Kanuna göre polis, kapısı ve çatısı olan bir eve dokunamamaktadır. Öte yandan polisler, kaçak yapılaşmayı önlemek için bu kenar mahallelerde göz açtırmamaktadır. Yoksul genç çift, devriye gezen polise yakalanmadan çatısı olan bir ev inşa etmek için zamanla yarışır.