EN

Gösterim Tarihleri: 14.01.2023 Cumartesi 18.30 / 11.03.2023 Cumartesi 18.30 / 02.04.2023 18.30

Yönetmen: Wim Wenders
Senaryo: Wim Wenders
Oyuncular: Rüdiger Vogler, Hanns Zischler, Lisa Kreuzer, Rudolf Schündler, Marquard Bohm, Hans Dieter Trayer

Batı Almanya / 1976 / 175 dk. / Siyah Beyaz / Almanca / Türkçe Altyazılı


Bruno Winter seyyar bir tamircidir. Arabasıyla küçük şehirleri dolaşır ve sinema salonlarındaki projeksiyon makinelerini onarır. Bir gün yolu Robert Lander ile kesişir. Karısından yeni boşanmış Robert bunalımdadır, hatta Bruno ile karşılaştığı sırada arabasını nehre sürerek intihar etmeye kalkışmıştır. Bu şekilde tanışan iki yalnız adam, Batı ve Doğu Almanya sınırı boyunca beraber yolculuğa çıkar ve bir dizi insanla tanışır.

Wim Wenders'in Yol Üçlemesi'nin son filmi Zamanın Akışında dostluk, sinema ve Almanya üzerinedir. Filmin açılışında sinemacı yaşlı bir adamla yapılan röportajı izleriz. Taşradaki küçük sinemaların ayakta kalmasının giderek zorlaşması Wenders'in film boyunca tekrar tekrar altını çizdiği bir temadır. Wenders'e göre bir zamanlar altın çağını yaşayan Alman sineması, bugün sansasyonel ve seyircinin duygularını istismar eden filmlere teslim olmuştur. “Sinema görmenin sanatıdır” ve dönemin mevcut eğilimlerini düşününce, “böyle filmleri göstermektense sinemaların kapanması yeğdir”.

Cannes Film Festivali'nde FIPRESCI ödülü kazanan Zamanın Akışında, Wim Wenders'in en karakteristik filmlerinden kabul edilir. Arabalara, yolculuğa, harekete, rock’n roll'a ve sinemaya sevgisini aynı anda ortaya koyan bir film çeken Wenders, kimi eleştirmenlerin deyimiyle o tarihe kadarki en büyük yol filmine imza atar.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.