EN

Gösterim Tarihi: 23.07.2019 Salı 21.00
Gösterim Yeri: Kalamış Parkı

Yönetmen: Başar Sabuncu
Senaryo: Başar Sabuncu (Eser: Vasıf Öngören)
Oyuncular: Şener Şen, Nilüfer Açıkalın, Okday Korunan, Gökhan Mete, Osman Görgen

Türkiye / 1988 / 81 dk. / Renkli / Türkçe / DVD

Lütfü Usta, zengin bir iş insanı olan Kerim Bey’in evinde aşçıdır. Mutfağının dışında olanlarla ilgilenmez, tek derdi patronunu memnun etmektir. Fakat 15-16 Haziran 1970’teki işçi eylemleri bu zengin mutfağının dinamiklerini değiştirecektir. Eylemler nedeniyle içine korku düşen Kerim Bey eve bir kurt köpeği alır ve Lütfü Usta’yı da köpeğin karnını doyurmakla görevlendirir. Lütfü Usta köpeği zehirlemenin yollarını arayadursun mutfakta kendisine yardımcı olan genç kız, Selim adlı bir gençle nişanlanmıştır. Parasızlık yüzünden çareyi muhbirlik yapmakta bulan Selim yakalanma korkusuyla köşke sığınır. Kerim Bey, Selim’in muhbirliğini tasvip etmekle kalmayıp destekler. Dışarıda süren işçi eylemleri, Selim’in geçirdiği dönüşüm ve nişanlısının ona karşı aldığı tavır en sonunda Lütfü Usta’yı da dönüştürecektir. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Lütfü Usta karakterini ilk kez 1978’de canlandıran Şener Şen’in 40 yıl aradan sonra Lütfü Usta karakterine yine sahnede hayat verdiği bu günlerde biz de oyunun film uyarlamasını seyircimizle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Dramaturg, yönetmen ve yazar Vasıf Öngören’in yazıp ilk kez 1977 tarihinde sahneye koyduğu Zengin Mutfağı’nı 1988’de beyazperdeye Başar Sabuncu uyarlamıştır. Tiyatro ve sinema yönetmeni, oyun ve senaryo yazarı, çevirmen, sahne tasarımcısı ve oyuncu Başar Sabuncu (1943-2015) radyoda çalıştığı yılların ardından 12 Mart 1971 Darbesi nedeniyle yurtdışına çıkmış, daha sonra yurda dönerek İstanbul Şehir Tiyatroları’na katılmıştır. 12 Eylül Darbesini takiben 1402 sayılı kanunla tiyatrodaki görevine son verilen Sabuncu bu dönemde Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu’nda oyunlar sahneye koymuş, ilerleyen yıllarda ise sinemaya ağırlık vermiştir. 1985’ten itibaren kendi senaryolarını filme çekmeye başlamış, uluslararası arenada Türkiye’yi temsil etmiştir. 1988’de döndüğü Şehir Tiyatroları’ndan 2004 yılında ayrılmıştır. Sabuncu’nun Yolcu (1994), Kupa Kızı (1986) ve Asılacak Kadın (1986) gibi yönetmenliğini üstlendiği filmlerin yanı sıra Talihli Amele (1980), Şalvar Davası (1983), Namuslu (1984), Çıplak Vatandaş (1985) gibi filmlerin senaryosunda da imzası bulunmaktadır. 

Zengin Mutfağı 80’li yıllara hakim olan sinema anlayışı içinde ayrıksı bir yerde durarak çekildiği dönemin atmosferini başarıyla yansıtır. 1980’lerde çöküş içinde olan Yeşilçam sinemasının dışına çıkmaya çalışan Türkiye sineması serbest piyasa ekonomisine geçişle birlikte artan rekabet ve bireycilik, tüketimcilik, köyden kente göç ve yoksullaşmanın yanı sıra sermaye lehine uygulanan siyasal baskıları konu edinmiş, faşizmin tezahürlerine odaklanan toplumsal gerçekçi filmlere bireyi merkeze alan filmler de eklenmiştir. Kır-kent çatışması göç ve kentleşme, zenginlik-yoksulluk ise neoliberal politikalarla bağlantısı üzerinden ele alınmış; dönemin ruhu sayılabilecek kolay yoldan köşeyi dönme en çok işlenen konulardan biri olmuştur. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.