EN

GENÇ SİNEFİLLERLE FİLM SOHBETLERİ

16 Nisan'a kadar her cumartesi 13.00'da.

Etkinliğe katılmak isteyenlerin buradaki formu doldurmaları gerekmektedir.

Çocukluğumuzdan beri film izleriz; bazıları izledikten yıllar sonra bile bizimle yaşamaya devam ederler. Ama büyürüz ve bu filmlerin çoğunluğuyla neden böyle bir ilişki kurduğumuzu unuturuz. Çünkü filmler üzerine düşünmek gibi bir kaygımız yoktur o yaşlarda.

Oysa sinema çocuklar için daha faydalı olabilir. Onları büyüdüklerinde hayatın zorluklarına karşı daha hazırlıklı, daha vicdanlı, cesaretli, hoşgörülü, çevreci kılabilir.

Film bize aslında ne anlatmak istiyor, karakterler neye ulaşmaya çalışıyorlar, neyi başarıp nerede tökezliyorlar, bu film bizi neden kendine bu kadar bağlıyor? 

10 yaş ve üstü çocuklarla oluşturduğumuz bu mini film kulübünde, film eleştirmeni/senarist Burak Göral her hafta, seçilmiş özel bir filmi enine boyuna masaya yatıracak ve bazı bölümlerin üstünden geçerek bu soruların cevaplarını genç arkadaşlarla birlikte ortaya çıkaracak.

BURAK GÖRAL KİMDİR?

Film eleştirmeni, yazar ve senarist Burak Göral, 1994’ten bugüne kadar çeşitli gazetelerde ve dergilerde düzenli olarak film eleştirisi ve sinema yazıları kaleme aldı. 90’ların ikinci yarısında, eleştirmenliğin yanı sıra bazı sinema filmlerinde senaryo danışmanlıklarında bulundu. Bir süre sonra da internet sektörüne geçerek, bazı sinema sitelerinin editörlüğünü yürüttü.

Göral’ın yayımlanmış dört kitabı, çekilmiş üç sinema filmi senaryosu bulunmaktadır.

Çeşitli eğitim kurumlarında senaryo eğitmenliği ve proje bazında senaryo danışmanlığı/doktorluğu yaparken kendi adına açtığı Senaryo Atölyesi’nde de senaryo yazımı konusunda atölyeler düzenlemektedir.

2015’ten beri çeşitli festivallerde ve panellerde “Çocukla Sinema” başlığında ebeveynlere, çocuklarla izlenebilecek filmler konusunda eğitimler vermektedir.

"ÇOCUKLA SİNEMA" NEDİR?

Çocuklarımızı günümüzün dijital dünyasında kaybolmamalarını sağlamak; dünyalarını zenginleştirecek, ruhlarına iyi gelecek hikayelerin anlatıldığı içeriklerle yollarını kesiştirmek her ebeveynin sorumluluklarından biri.

Belli yaşlara göre seçilmiş filmler sayesinde adalet, vicdan, hoşgörü, merhamet, tolerans, fedakârlık, cesaret, özgürlük, barış, çevre bilinci, farkındalık, sosyal sorumluluk gibi kavramlar üzerine tartışıp; ayrımcılıkla, zorbalıkla, kötülükle, kıskançlıkla, cahillikle, bağnazlıkla, önyargıyla nasıl mücadele edilebileceğini onlarla daha iyi konuşabilirsiniz.

İşte “Çocukla Sinema” tam da bu yüzden; ebeveynlere çocuklarıyla izlemek için pozitif mesajlı hikayelerin anlatıldığı nitelikli filmler seçmelerinde destek olmak için kuruldu... İnternet sitesi, sosyal medya hesaplarıyla ve çevrimiçi/fiziksel etkinlikleriyle hem ebeveynlere hem de çocuklara kılavuzluk yapmakta.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.