EN
Yıldızlar Altında Sinema 2023
Close

Kadıköy Belediyesi Kalamış Yaz Festivali kapsamında düzenlenen Yıldızlar Altında Sinema 7 Temmuz’da Altına Hücum ile başlıyor!

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi’nin Kurukahveci Mehmet Efendi’nin desteğiyle düzenlediği Yıldızlar Altında Sinema, bu yıl da seyirciyle buluşmaya hazır. 7 Temmuz Cuma saat 22.00’da Altına Hücum (The Gold Rush, 1925) ile başlayacak program kapsamında, birbirinden etkileyici 16 film Kalamış Atatürk Parkı’nda 6 Eylül’e dek her Çarşamba ve Pazar 21.00’da seyirciyle buluşacak. 

Chaplin: “Altına Hücum’la hatırlanmak istiyorum.” 

Charlie Chaplin, 1925’te çektiği Altına Hücum’un senaristi, yönetmeni ve yapımcısı olmasının yanı sıra müziğinin de bestecisi. 1890’ların sonunda Kanada’nın kuzeybatısındaki Klondike’ta altın bulunması üzerine çetin hava koşullarını göze alarak altın bulma umuduyla buraya göçen on binlerce insanın trajedisini büyük bir ustalıkla komediye tercüme etmeyi başaran Chaplin’in filmine, Orçun Orçunsel yönetimindeki 50 kişilik Avrasya Filarmoni Orkestrası, yönetmenin kendi müziğiyle eşlik edecek. Kalamış Yaz Festivali, 7 Temmuz Cuma 22.00’da bu benzersiz sinema deneyimiyle başlayacak. 

Almodóvar’dan Fatih Akın’a, Petzold’den Carax’a uzanan Temmuz 

Pedro Almodóvar’a dünya çapında tanınırlık kazandıran kara komedisi Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar ile devam edecek programda; yeni filminde kanıksadığımız kodları derin bir incelikle sorgulayan Christian Petzold’un “yaz filmi” Kızıl Gökyüzü, Blake Edwards’ın kadın taklidi yapan bir erkek taklidi yapan bir kadın sopranonun başına gelenleri anlattığı müzikal romantik-komedisi Victor/Victoria, başrolündeki Mel Gibson ile hafızalara kazınan George Miller’ın kült bilim-kurgu macerası Mad Max, Fatih Akın’ın Almanya’dan Türkiye’ye uzanan tutkulu bir hikâye anlattığı unutulmaz filmi Duvara Karşı ve Leos Carax’ın ikonik filmi Kötü Kan Temmuz ayında Kalamış Atatürk Parkı’ndaki beyazperdede izlenebilecek. 

Atıf Yılmaz’dan Hitchcock’a en sevilen klasikler açık hava perdesind 

Henri-Georges Clouzot’nun nitrogliserin yüklü bir kamyondan gerilim başyapıtı çıkardığı filmi Dehşet Yolcuları Fransız Kültür Merkezi İstanbul’un, 2. Dünya Savaşı sonrasında İtalya’daki pirinç tarlalarında ucuz iş gücü olan kadınların dünyasında geçen dokunaklı filmiyle İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin mücevherlerinden birine imza atan Giuseppe De Santis’nin Acı Pirinç’i ise İstanbul İtalyan Kültür Merkezi’nin değerli katkılarıyla programda yer alıyor. Ağustos’tan itibaren ayrıca tüm zamanların en sevilen ve en iyi hissettiren filmlerinden biri olan Frank Capra imzalı bir başka sinema klasiği Şahane Hayat, Atıf Yılmaz’ın Sadri Alışık ve Ayla Algan’ı bir araya getirdiği unutulmaz eseri Ah Güzel İstanbul, François Ozon’un suç, gizem, dram ve komediyi harmanladığı son filmi Suç Bende ve en sevilen Western klasiklerinden Sonsuz Ölüm seyirciyle buluşacak.“Hitchcock’un çekmediği en iyi Hitchcock filmi” olarak bilinen Öldüren Şüphe’nin hemen ardındansa Hitchcock’un en sevilen filmlerinden Gizli Teşkilat’ı izleyeceğiz.

Yıldızlar Altında Sinema, Ettore Scola’nın yakın dönem Fransa tarihini bir dans salonundan hiç çıkmadan sözsüz anlattığı Le bal filmiyle devam edecek ve ardından Cervantes Enstitüsü’nün değerli katkılarıyla gösterilecek olan Tono Errando, Javier Mariscal ve Fernando Trueba’nın birlikte yaptıkları, muhteşem müzikleri ve romantik hikâyesiyle son derece etkileyici İspanyol yapımı animasyon filmi Chico & Rita’nın ile son bulacak.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.