EN

Gösterim Tarihi: 14.03.2019 / 18.00
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Senaryo: Agnès Varda
Oyuncular: Jane Birkin, Jean-Pierre Léaud, Philippe Léotard, Farid Chopel, Alain Souchon, Serge Gainsbourg, Laura Betti, Charlotte Gainsbourg, Mathieu Demy
Fransa / 1988 / Fransızca / 97 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

Jane Birkin filmin başında Agnès Varda'ya “Sana bakarım ama kameraya bakmayacağım. Bu bir tuzak olabilir” der. Varda’nın filmi kendi deyimiyle “hayalî bir biyografi filmi”dir. Yönetmen klasik bir biyografi filminin kalıplarına sıkışmak yerine bir dizi fantezi sekansı kurgular. Sanatçı ve ilham perisinin rollerini mercek altına alan film boyunca Birkin yeni bir karaktere bürünür. Filmde yer verilen fantezi sekanslarının her biri Birkin’in gerçek hayatına göndermede bulunan yorumlamalardır. 

Fransız Yeni Dalga akımıyla ilişkilendirilen onca isim arasında gösterişten en uzak duran yönetmen sayılabilecek Varda bu filmde de oyuncusuyla çok dolaysız ve duygu yüklü bir ilişki kurar, öyle ki kameranın içinden uzanarak Birkin’e adeta dokunduğunu hissedebilirsiniz. Filmin, oyuncu, şarkıcı ve moda ikonu Jane Birkin’in hayatını tüm ayrıntılarıyla gözler önüne sermek gibi bir misyonu yok. Örneğin Birkin, anneliği konusunda omuz silkerek “Her anne gibi bir anneydim, sadece daha çok görüntüleniyordum o kadar” der. Varda’nın deyimiyle “Paradoksların Kraliçesi” Birkin gösteri dünyasının ışıltısı ile basit bir hayata duyduğu özlemi içinde barındıran, sıra dışı, yaş almıyormuş gibi görünen bir kadın. 

Yönetmen, kurmaca filmi Kung-Fu Master!’a (1988) eşlik eden bu filminde kamerayı kendine ve çekim ekipmanına da çeviriyor.  

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.