EN

Gösterim Tarihi: 06.02.2022 Pazar 18.30

Yönetmen: Barış Sarhan
Senaryo: Barış Sarhan
Oyuncular: Ozan Çelik, Nesrin Cavadzade, Alican Yücesoy, Cezmi Baskın, Başar Alemdar, Sennur Nogaylar, Fuat Kökek, Ülkünur Arslan

Türkiye / 2021 / Türkçe / 102 dk. / Renkli


Ünlü olmanın karanlık cazibesine odaklanan Cemil Şov filminde, oyuncu olmak isteyen bir AVM güvenlik memurunun trajikomik hikâyesi anlatılıyor. Filmin yönetmenliğini aynı zamanda filmin senaristi de olan Barış Sarhan yaptı. Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarında sanat yönetmeni ve sonrasında reklam yönetmeni olarak çalışan Barış Sarhan’ın daha önce çektiği kısa filmleri de yurtiçi ve yurt dışında çok sayıda festivalden aldığı ödül ve beğeniyle dikkat çekiyor. Filmin görüntü yönetmenliğini ise sinema dünyasının bol ödüllü ismi olan Soykut Turan yaptı.

Yeşilçam olarak bilinen Klasik Dönem Türk Sineması’na da hiç denenmemiş tarzda göndermeler yapan Cemil Şov sinema filminin senaryosu, Kültür Bakanlığı, İKSV Köprüde Buluşmalar, Saraybosna Film Festivali, !f, Sundance Senaryo Lab, First Cut Lab ve Antalya Film Forum gibi seçkin uluslararası film geliştirme platformları tarafından desteklendi.

İlk olarak Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde gösterilen Cemil Şov daha sonra, Osaka Film Festivali, Sofya Uluslararası Film Festivali, İstanbul Uluslararası Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali, Cottbus Film Festivali gibi seçkin festivallerde sinemaseverlerinin beğenisini kazandı. İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Kurgu”, Adana Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Müzik” ödüllerini alan Cemil Şov filmi ayrıca Engelsiz Filmler Festivali’nde “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” ödüllerine layık görülerek adından övgüyle söz ettirdi.

Gösterim, yönetmenin katılımıyla gerçekleşecektir. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.