EN

Gösterim Tarihleri: 30.01.2024 Salı 20.00 / 23.03.2024 Cumartesi 14.00 / 06.04.2024 Cumartesi 18.30

Yönetmen: Marianne Lambert
Oyuncular: Chantal Akerman, Gus Van Sant

Belçika / 2015 / Fransızca / 67 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı


Chantal Akerman’ın son döneminde yönetmenle birlikte çalışmış olan Marianne Lambert’in belgeseli, Akerman’ın kırkı aşkın filmi üzerinden, yönetmenin Brüksel’den Tel Aviv’e, Paris’ten New York’a uzanan yolculuğunu ele alıyor. Akerman, filmlerinin kurgularını yapan Claire Atherton’la birlikte kendi sinemasını masaya yatırıyor. Belgesel, yönetmenle yapılan röportajlar ve filmlerinden parçaların yanı sıra Amerikalı yönetmen Gus Van Sant’ın, Akerman’ın, kendi sinemasına etkisini, oyuncusu Aurore Clément’ın ise onunla çalışma deneyimini aktardığı röportajlardan oluşuyor.

Filmlerinin kadın, kuir veya Yahudi film festivallerine sıkıştırılmasını istemediğini söyleyen Chantal Akerman olanca içtenliğiyle anlatıyor. 25 yaşındayken çektiği başyapıtı Jeanne Dielman’ı annesinin ve o kuşak kadınların suratına çarptığı için duyduğu pişmanlığı dile getirirken çok yakın bir ilişki içinde olduğu annesinin yeni kaybetmiş olmanın acısı da dile geliyor. “Derinlerde bir yerde, işimin merkezinde annem olduğunu fark ettim. Annem artık olmadığı için kimsem kalmadı.” Hiçbir Yere Ait Değilim: Chantal Akerman’ın Sineması Eylül 2015’te gösterime girdi. Akerman, 5 Ekim 2015’te, 65 yaşında hayatına son verdi. Belgeselin, yönetmenin bütün yaşamını veya filmografisini kapsamak gibi bir iddiası yok, onun dokunduğu sinemaseverlerde yarattığı duyguyu, dokunacaklarında yaratabileceği duyguyu ustalıkla aktarıyor. Chantal Akerman’la tanışmak için iyi bir fırsat.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.