EN

Gösterim Tarihi: 27.03.2019 / 20.30
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Senaryo: Agnès Varda
Oyuncular: Michel Piccoli, Marcello Mastroianni, Henri Garcin, Julie Gayet, Mathieu Demy, Emmanuel Salinger

Fransa / 1994 / Fransızca / 135 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

Agnès Varda’nın sinemayı ve sinefilleri büyük bir sevgi ve neşeyle selamladığı bu filmde Michel Piccoli, duvarları film afişleri ve sinema tarihine dair hatıralarla bezeli gösterişli, büyük bir evde yaşayan yüz yaşındaki eksantrik sinema delisi Simon Cinéma rolünde karşımıza çıkar. Simon, hatıralarını kaydetmesine yardımcı olmak üzere 101 gün boyunca onu ziyaret edecek genç bir sinema öğrencisini (Julie Gayet) işe alır. Ve bunun üzerine  film bizi Simon Cinéma’nın sinemaya dair hatıraları arasında  başdöndürücü bir yolculuğa çıkarır. Onlarca filmden parçaların yanı sıra sinema sohbetlerinin de yer aldığı eğlenceli bir şova dönüşen bu yolculuğa Catherine Deneuve, Jeanne Moreau, Jean-Paul Belmondo, Robert De Niro, Harrison Ford ve Harry Dean Stanton gibi birçok ünlü oyuncu kendi sinema kariyerlerine ve sinema deneyimlerine dair anılarını paylaşmak üzere bizzat katılırlar. 

İlk gösterimi 1995’te Berlin Film Festivali’nde yapılan filminde, sanat tasarımından müziğe, mizansenden kişisel yeteneğe, sinema sanatına hayat veren tüm araçları hayalle gerçeğin sihir yaratmak üzere iç içe geçtiği bir anlatıda ustalıkla kullanan Agnès Varda sinemaya saygı duruşunda bulunan en özgün filmlerden birine imza atmıştır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.